# RTX 5090 vs H100 voor AI: wanneer is de goedkope kaart genoeg?

> RTX 5090 vs H100 voor AI: 32 GB vs 80 GB, 4,7x minder dense compute, ongeveer 5x goedkoper per uur. Wanneer de goedkope kaart genoeg is, met modelgeschiktheid.

- URL: https://gpuwithcrypto.com/nl/compare/rtx-5090-vs-h100/
- Laatst bijgewerkt: 2026-10-29
- Uitgever: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

De GeForce RTX 5090 is een consumentenkaart van 32 GB; de H100 is een datacenter-GPU van 80 GB. De H100 heeft veel meer rekenkracht op papier, maar kost ongeveer vijf keer zoveel per uur. Voor modellen die in 32 GB passen, wint de goedkope kaart vaak op kosten per taak.

**Kort antwoord — RTX 5090 vs H100 voor AI: wanneer is de goedkope kaart genoeg?**

**RTX 5090 vs H100 voor AI:** de goedkope kaart is genoeg als je model, context en batch in 32 GB passen: 7B–8B LLM-inference en LoRA, SDXL- en FLUX-beeldgeneratie. Huur de H100 voor 70B-modellen, NVLink-training of alles boven 32 GB. Op 29 oktober 2026 kostte de H100 5,5 keer meer per uur bij de laagste on-demand prijzen die we vonden. **GPUwithCrypto** verhuurt de RTX 5090 voor $0,42/uur, betaald met crypto, zonder KYC.

## Hoe verhouden de specs van de RTX 5090 en H100 zich?

Officiële NVIDIA-cijfers, gelezen op 29 oktober 2026. Tensor-cijfers zijn **dense** piek-TFLOPS. GeForce-kaarten hebben twee Tensor-snelheden; de tabel gebruikt FP32-accumulatie, de snelheid die mixed-precision-training en FP8-inference-kernels gebruiken. Piekcijfers zijn geen benchmarks.

| Spec | GeForce RTX 5090 | H100 SXM | H100 PCIe |
| --- | --- | --- | --- |
| Architectuur | Blackwell | Hopper | Hopper |
| Geheugen | 32 GB GDDR7 | 80 GB HBM3 | 80 GB HBM2e |
| Geheugenbandbreedte | 1.792 GB/s | 3.350 GB/s | 2.000 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 209,5 TFLOPS | 989,5 TFLOPS (d) | — |
| FP8 Tensor, dense | 419 TFLOPS | 1.979 TFLOPS (d) | — |
| FP4 Tensor, dense | 1.676 TFLOPS | — | — |
| NVLink | Niet vermeld door NVIDIA | 900 GB/s | 600 GB/s (bridge) |
| PCIe | Gen5 | Gen5 | Gen5 |
| Max. vermogen | 575 W (totaal grafisch vermogen) | 700 W | 350 W |
| Lancering | 2025 | 2022 | 2022 |

(d) = NVIDIA drukt H100 Tensor-waarden alleen met sparsity af; dense = ÷ 2. Met FP16-accumulatie verdubbelt de RTX 5090 (FP16 419, FP8 838 TFLOPS dense). NVIDIA's '3.352 AI TOPS' voor de 5090 is sparse FP4. Geen enkele huidige officiële pagina geeft H100 PCIe Tensor-waarden als dense of sparse.

## Hoeveel sneller is de H100 dan de RTX 5090?

Op papier doet de H100 SXM 4,72 keer de dense BF16- en FP8-rekenkracht van een RTX 5090 (989,5 vs 209,5 en 1.979 vs 419 TFLOPS). Hij heeft 1,87 keer de geheugenbandbreedte (3.350 vs 1.792 GB/s) en 2,5 keer het geheugen. Dit zijn NVIDIA's piekcijfers, geen benchmarks.

De RTX 5090 heeft één voordeel: FP4 Tensor Cores (1.676 TFLOPS dense), die Hopper mist. Ze helpen alleen bij modellen die naar FP4 zijn gequantiseerd.

Het prijsverschil is groter dan het rekenkrachtverschil. Bij de laagste on-demand prijzen die we vonden, kostte de H100 5,46 keer meer per uur ($2,73 ÷ $0,50); bij de mediaan 4,95 keer ($4,16 ÷ $0,84). Per dollar levert de RTX 5090 16% meer piek-BF16-rekenkracht bij de laagste prijzen (419 vs 362 TFLOPS per $/uur) en 5% meer bij de mediaan.

## Welke modellen passen in 32 GB, en welke hebben een H100 nodig?

Vuistregel voor inference: **geheugen ≈ parameters (miljarden) × bytes per parameter × 1,2**, met 2 bytes voor BF16, 1 voor FP8 en 0,5 voor 4-bit (EleutherAI). Lange contexten voegen KV-cache toe: 128 KiB per token voor Llama 3.1 8B in BF16. Formule: [VRAM-gids](https://gpuwithcrypto.com/nl/how-much-vram-do-i-need/ "Hoeveel VRAM heb ik nodig om een LLM te draaien of fine-tunen?").

| Model en taak | Benodigd geheugen | RTX 5090 32GB | H100 80GB |
| --- | --- | --- | --- |
| SDXL 1.0 base, FP16 | 7 GB gewichten | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], FP8 | 12 GB weights | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], BF16 | 24 GB weights + tekstencoders | 1 GPU, encoders offloaded naar CPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], LoRA fine-tune | 28.8 GB | 1 GPU, krap | 1 GPU |
| Mistral 7B, BF16 | 17.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, LoRA fine-tune | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 + één context van 128K tokens | 16 + 17,2 = 33,2 GB | Alleen met een FP8 KV-cache (≈ 24,6 GB) | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, 4-bit | 42 GB | 2 GPU's | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, QLoRA fine-tune | 52.5 GB | 2 GPU's | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, FP8 | 84 GB | 3 GPU's | 2 GPU's |

Naïeve fit = het aantal kaarten waarvan het totale geheugen de schatting bevat; het negeert multi-GPU-overhead en geheugen dat door de driver wordt gereserveerd. FLUX.1-pipelines laden ook T5-XXL, CLIP-L en een VAE (niet in de 12B-telling); die kunnen tussen stappen naar de CPU worden offloaded. Een FP8 KV-cache halveert de cachegrootte. LoRA-planning = 2 bytes per parameter × 1,2; QLoRA ≈ 0,75 GB per miljard parameters.

## Hoeveel kosten de RTX 5090 en H100 per uur?

Per GPU-uur, USD. 'Laagste' en 'mediaan' zijn self-serve on-demand lijstprijzen uit GPUwithCrypto's prijscontrole van 29 oktober 2026; spot- en marketplace-prijzen zijn uitgesloten. Vast.ai is een marketplace en wordt apart getoond. Alle GPU's: [prijzen](https://gpuwithcrypto.com/nl/pricing/ "Hoeveel kost een cloud-GPU per uur bij GPUwithCrypto?").

| GPU | GPUwithCrypto | Laagste on-demand elders | Mediaan on-demand | Gecontroleerde providers | Laagste aanbod op Vast.ai |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [RTX 5090 32GB](https://gpuwithcrypto.com/nl/gpu-prices/rtx-5090/ "Wat kost het huren van een RTX 5090 in de cloud?") | **$0,42/uur** | $0,50 (Salad, High Priority) | $0.84 | 3 | $0.39 |
| [H100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/nl/gpu-prices/h100/ "Hoeveel kost het om een H100 per uur te huren?") | **$2.32/uur** | $2,73 (Massed Compute) | $4.16 | 16 | $1,73 (H100 SXM) |

*Prijzen gecontroleerd op 29 oktober 2026.*

Salad verhoogt zijn RTX 5090 High Priority-prijs naar $0,60 op 1 november 2026, volgens zijn eigen prijswijzigingsbericht. De drie RTX 5090-providers zijn Salad, Spheron ($0,84) en RunPod ($1,19). Vast.ai-cijfers: Vast.ai's openbare prijsfeed, goedkoopste huuraanbod op 29 oktober 2026.

## Wat kost een GB VRAM per uur bij elk?

Volgens de prijscontrole van GPUwithCrypto op 29 oktober 2026 kost een GB RTX 5090-geheugen per uur 54% minder dan een GB H100-geheugen. Berekend als uurprijs ÷ GB:

- **RTX 5090:** 1,56 cent per GB-uur bij de laagste on-demand prijs ($0,50 ÷ 32), 2,63 cent bij de mediaan ($0,84 ÷ 32).
- **H100:** 3,41 cent per GB-uur bij de laagste prijs ($2,73 ÷ 80), 5,20 cent bij de mediaan ($4,16 ÷ 80).

Bij de mediaan kost de RTX 5090 ongeveer half zoveel per GB. Bij GPUwithCrypto geeft dezelfde deling $0.013 en $0.029, waarbij elke GPU minstens 15% onder zijn genoemde on-demand referentie zit. De keerzijde: je kunt niet meer dan 32 GB op één 5090 kopen.

## Wat kost één job op een RTX 5090 vs een H100?

Voor een job die in 32 GB past, kost de RTX 5090 minder, zelfs als de H100 zijn volledige piekvoordeel haalt. De H100 is 4,72 keer sneller op piek maar kost 5,46 keer meer per uur bij de laagste prijzen en 4,95 keer meer bij de mediaan. Onze twee prijzen zitten elk minstens 15% onder hun genoemde referenties ($0.50 en $2.73), dus de verhouding bij GPUwithCrypto is ongeveer hetzelfde.

**Uitgewerkt voorbeeld (aanname, geen benchmark):** een FLUX LoRA-run of een image batch duurt 10 uur op één RTX 5090. Op een H100 SXM duurt het 2,1 uur bij de volledige 4,72× rekenverhouding, of 5,3 uur bij de 1,87× bandbreedteverhouding.

### Kosten van dezelfde job (10 RTX 5090-uren aangenomen)

| Prijsbasis | RTX 5090, 10 u | H100, 2,1 u (4,72× sneller) | H100, 5,3 u (1,87× sneller) |
| --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | US$ 4,20 | $4.87 | $12.30 |
| Laagste on-demand elders | $5.00 | $5.73 | $14.47 |
| Mediaan on-demand | $8.40 | $8.74 | $22.05 |

*Prijzen gecontroleerd op 29 oktober 2026.*

Uren zijn een aanname; snelheidsverhoudingen zijn NVIDIA-piekcijfers (H100 SXM). Vanaf 1 november 2026 brengt Salad's prijs van $0,60 voor de RTX 5090 de laagsteprijsverhouding omlaag naar 4,55, onder de piekverhouding van 4,72.

## Wanneer heb ik de H100 in plaats daarvan nodig?

Huur de H100 wanneer de goedkope kaart geheugen of verbindingen tussen GPU's tekortkomt:

- **Modellen boven 32 GB op één GPU:** Llama 3.1 70B in 4-bit (42 GB), QLoRA op 70B (52,5 GB), 8B-modellen met lange contexts in een BF16-cache.
- **Multi-GPU-training:** H100 SXM NVLink draait op 900 GB/s. NVIDIA's RTX 5090-pagina vermeldt geen NVLink, dus plan multi-GPU-werk over PCIe Gen5.
- **Grootschalige serving of training met een deadline:** 4,72 keer de dense piekrekenkracht.

Huur de RTX 5090 voor ComfyUI, SDXL, FLUX, videomodellen die in 32 GB passen, 7B–8B-chatmodellen en LoRA-runs. Zie de [beste GPU voor ComfyUI en Flux](https://gpuwithcrypto.com/nl/best-gpu-for/comfyui-flux/ "Wat is de beste cloud-GPU voor ComfyUI, Stable Diffusion en Flux?"). Voor 80 GB tegen een lagere prijs dan de H100, lees [H100 vs A100](https://gpuwithcrypto.com/nl/compare/h100-vs-a100/ "H100 vs A100: welke moet ik huren?").

## Vragen over de RTX 5090 en de H100

### Is de RTX 5090 goed voor AI?

Ja, voor werk dat in 32 GB past: 7B–8B LLM-inference en LoRA, SDXL- en FLUX-beeldgeneratie. Hij heeft 209,5 dense BF16 TFLOPS, 419 dense FP8 TFLOPS en FP4 Tensor Cores, tegen ongeveer een vijfde van de uurprijs van de H100 op 29 oktober 2026.

### Kan een RTX 5090 Llama 3.1 70B draaien?

Niet op één kaart. In 4-bit heeft hij ongeveer 42 GB nodig, dus twee RTX 5090's; in FP8 ongeveer 84 GB, dus drie. Eén H100 80GB draait de 4-bit-versie.

### Is de RTX 5090 sneller dan de H100?

Nee. NVIDIA's piekcijfers geven de H100 SXM 4,72 keer de dense BF16- en FP8-rekenkracht en 1,87 keer de bandbreedte. De 5090 heeft FP4 Tensor Cores, die de H100 niet heeft, en kost veel minder per uur.

### Hoeveel kost het om een RTX 5090 per uur te huren?

Op 29 oktober 2026 was de laagste self-serve on-demand prijs die we vonden $0,50 (Salad, stijgend naar $0,60 op 1 november) en de mediaan van 3 providers was $0,84. Vast.ai's openbare prijsfeed toonde een laagste marketplace-aanbod van $0,39. GPUwithCrypto rekent $0,42/uur.

### Kan ik een RTX 5090 huren met crypto?

Ja. GPUwithCrypto verhuurt hem voor BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, zonder KYC en zonder kaart. De drie andere providers met een on-demand RTX 5090-prijs accepteren ook crypto: Salad, Spheron en RunPod, dat om KYC vraagt vóór de eerste cryptobetaling.

**Huur een RTX 5090 of een H100 met crypto** RTX 5090 $0,42/uur · H100 $2.32/uur · per minuut gefactureerd · zonder KYC. [Een RTX 5090 huren](https://gpuwithcrypto.com/nl/gpu-prices/rtx-5090/ "Wat kost het huren van een RTX 5090 in de cloud?") · [Een H100 huren](https://gpuwithcrypto.com/nl/gpu-prices/h100/ "Hoeveel kost het om een H100 per uur te huren?")

## Bronnen

1. [NVIDIA GeForce RTX 5090](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5090/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [NVIDIA RTX Blackwell GPU-architectuur whitepaper](https://images.nvidia.com/aem-dam/Solutions/geforce/blackwell/nvidia-rtx-blackwell-gpu-architecture.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA H100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [NVIDIA H100 PCIe product brief (PB-11133-001)](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/gtcs22/data-center/h100/PB-11133-001_v01.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
5. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
6. [The Llama 3 Herd of Models (Table 3)](https://arxiv.org/abs/2407.21783) — arXiv (read 2026-10-29)
7. [FLUX.1 [dev] model card](https://huggingface.co/black-forest-labs/FLUX.1-dev) — Black Forest Labs / Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [SDXL 1.0-aankondiging](https://stability.ai/news-updates/stable-diffusion-sdxl-1-announcement) — Stability AI (read 2026-10-29)
9. [Prijs wijzigingen SaladCloud, november 2026](https://blog.salad.com/saladcloud-price-changes-november-2026) — Salad (read 2026-10-29)
10. [Massed Compute-prijzen](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
11. [Openbare GPU-prijsfeed van Vast.ai](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto verhuurt cloud-GPU's (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 en RTX 5090) per minuut, betalen met crypto en zonder KYC; elke GPU is minstens 15% goedkoper dan een met naam genoemde on-demand referentieprijs, gelezen op 29 oktober 2026.
