# H100 vs H200: czy H200 jest wart dodatkowego kosztu?

> H100 vs H200: H200 ma 141 GB zamiast 80 GB i 1,43x przepustowości za 33% wyższą cenę. Kiedy się opłaca, ze specyfikacją i cenami w kryptowalutach.

- URL: https://gpuwithcrypto.com/pl/compare/h100-vs-h200/
- Ostatnia aktualizacja: 2026-10-29
- Wydawca: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

H200 to H100 z większą i szybszą pamięcią: ta sama architektura Hopper, ta sama szczytowa moc obliczeniowa w wersji SXM. Czy warto płacić wyższą cenę za godzinę, zależy od jednego pytania: czy Twój model mieści się w 80 GB?

**Krótka odpowiedź — H100 vs H200: czy H200 jest wart dodatkowego kosztu?**

**H100 vs H200:** H200 jest wart dodatkowego kosztu, gdy Twój model nie mieści się w 80 GB. Ma 141 GB i 1,43 raza większą przepustowość, przy tej samej szczytowej mocy obliczeniowej SXM. Na dzień 29 października 2026 kosztował 33% więcej za godzinę przy najniższych cenach on-demand, jakie znaleźliśmy, ale Llama 3.1 70B w FP8 mieści się na jednym H200 zamiast dwóch H100. **GPUwithCrypto** wynajmuje oba za kryptowalutę, bez KYC: H200 $3.07/godzina, H100 $2.32/godzinę.

## Jak wypada porównanie specyfikacji H100 i H200?

Oficjalne dane NVIDIA, odczytane 29 października 2026. Wartości Tensor to **gęste** szczytowe TFLOPS. NVIDIA podaje wartości Tensor dla Hopper tylko ze sparsity, więc gęste = wartość NVIDIA ÷ 2, oznaczone (d). Szczytowe wartości to nie benchmarki.

| Specyfikacja | H100 SXM | H100 PCIe | H200 SXM | H200 NVL (PCIe) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Pamięć | 80 GB HBM3 | 80 GB HBM2e | 141 GB HBM3e | 141 GB HBM3e |
| Przepustowość pamięci | 3,350 GB/s | 2,000 GB/s | 4 800 GB/s | 4 800 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 989.5 TFLOPS (d) | — | 989.5 TFLOPS (d) | 835,5 TFLOPS (d) |
| FP8 Tensor, dense | 1,979 TFLOPS (d) | — | 1,979 TFLOPS (d) | 1 670,5 TFLOPS (d) |
| NVLink | 900 GB/s | 600 GB/s (bridge) | 900 GB/s | 900 GB/s (mostek 2- lub 4-drożny) |
| PCIe | Gen5 | Gen5 | Gen5 | Gen5 |
| Maksymalny pobór mocy | 700 W | 350 W | 700 W | 600 W |
| Premiera | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 |

(d) = wartość NVIDIA „ze sparsity” ÷ 2. NVIDIA opisuje tabelę H200 jako „Preliminary specifications. May be subject to change.” Żadna aktualna oficjalna strona nie podaje wartości Tensor dla H100 PCIe jako gęstych ani sparse.

## Czy H200 jest szybszy niż H100?

Nie w surowej mocy obliczeniowej. H200 SXM i H100 SXM mają ten sam gęsty szczyt: 989,5 TFLOPS BF16 i 1 979 TFLOPS FP8. H200 zmienia pamięć: 141 GB zamiast 80 GB (1,76 raza) i 4 800 GB/s zamiast 3 350 GB/s (1,43 raza). To szczytowe wartości NVIDIA, nie benchmarki.

- **Zadania ograniczone mocą obliczeniową** (trening, prefill długich promptów) nie zyskują na szczycie dzięki H200.
- **Dekodowanie ograniczone pamięcią** może zyskać do współczynnika przepustowości 1,43× na szczycie.
- **Pojemność to największy zysk.** Model, który potrzebuje dwóch H100, działa na jednym H200, bez podziału między GPU.

H200 NVL to karta PCIe z tymi samymi 141 GB, limitem 600 W i niższymi szczytami (835,5 TFLOPS BF16 gęste). Instancje mają od 1 do 8 GPU w zależności od hosta. Przed startem dashboard pokazuje kraj każdego hosta, liczbę GPU, form factor (SXM lub PCIe) i interconnect.

## Które modele mieszczą się na jednym H200, ale nie na jednym H100?

Reguła kciuka: **pamięć ≈ parametry (w miliardach) × bajty na parametr × 1,2**, gdzie 2 bajty dla BF16, 1 dla FP8 i 0,5 dla 4-bit (EleutherAI). Długie konteksty dodają KV cache: Llama 3.1 70B zużywa 320 KiB na token w BF16, więc jeden kontekst 131 072 tokenów dodaje 42,9 GB. Wzór i więcej modeli: [przewodnik po VRAM](https://gpuwithcrypto.com/pl/how-much-vram-do-i-need/ "Ile VRAM potrzebuję, aby uruchomić lub dostroić LLM?").

| Model i precyzja | Potrzebna pamięć | H100 80GB | H200 141GB |
| --- | --- | --- | --- |
| Llama 3.1 8B, BF16 | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, fine-tuning QLoRA | 52.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, FP8 | 84 GB | 2 GPU | **1 GPU** |
| Qwen2.5 72B, FP8 | 87.2 GB | 2 GPU | **1 GPU** |
| Llama 3.1 70B, FP8 + jeden kontekst 128K tokenów | ≈ 113 GB | 2 GPU | **1 GPU** |
| Llama 3.1 70B, BF16 | 168 GB | 3 GPU | 2 GPU |
| Llama 3.1 405B, 4-bit | 243 GB | 4 GPU | 2 GPU |
| Llama 3.1 405B, FP8 | 486 GB | 7 GPU | 4 GPU |
| DeepSeek-V3 / R1, FP8 (native) | ≈ 805 GB | 11 GPU (na więcej niż jednym węźle 8-GPU) | 6 GPU (jeden węzeł 8-GPU) |

Naiwne dopasowanie = liczba kart, których łączna pamięć mieści szacunek; ignoruje narzut tensor-parallel i pamięć zarezerwowaną przez sterownik. DeepSeek publikuje wagi V3 i R1 w FP8; wszystkie 671B parametrów musi być rezydentnych, choć 37B jest aktywnych na token. Wartości KV cache używają architektury z publikacji Llama 3 (80 warstw, 8 głów KV, rozmiar głowy 128).

## Ile kosztują H100 i H200 za godzinę?

Za GPU-godzinę, USD. „Najniższa” i „mediana” to ceny katalogowe self-serve on-demand z kontroli cen GPUwithCrypto z 29 października 2026; ceny spot i marketplace są wykluczone. Vast.ai to marketplace, pokazany osobno. Wszystkie GPU: [cennik](https://gpuwithcrypto.com/pl/pricing/ "Ile kosztuje godzina GPU w chmurze w GPUwithCrypto?").

| GPU | GPUwithCrypto | Najniższa on-demand u innych | Mediana on-demand | Sprawdzeni dostawcy | Najniższa oferta Vast.ai |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [H100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h100/ "Ile kosztuje wynajem H100 za godzinę?") | **$2.32/godzinę** | $2.73 (Massed Compute) | $4.16 | 16 | $1.73 (H100 SXM) |
| [H200 141GB](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h200/ "Ile kosztuje H200 za godzinę?") | **$3.07/godzina** | $3.62 (Massed Compute, H200 NVL) | $5.29 | 13 | $3.00 (H200 NVL) |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

Massed Compute nie podaje form factoru swojego H100 za $2.73. Wartości Vast.ai: publiczny feed cen Vast.ai, najtańsza oferta do wynajęcia z 29 października 2026. Podatki wykluczone.

## Czy H200 jest tańszy za GB pamięci?

Tak. Według kontroli cen GPUwithCrypto z 29 października 2026 H200 kosztuje o 33% więcej za godzinę niż H100, ale o 25% mniej za GB pamięci. Obliczone jako cena godzinowa ÷ GB:

- **H200:** 2,57 centa za GB-godzinę przy najniższej cenie on-demand ($3.62 ÷ 141), 3,75 centa przy medianie ($5.29 ÷ 141).
- **H100:** 3,41 centa za GB-godzinę przy najniższej cenie ($2.73 ÷ 80), 5,20 centa przy medianie ($4.16 ÷ 80).

Przy medianie H200 jest o 28% tańszy za GB. W GPUwithCrypto to samo dzielenie daje $0.022 i $0.029, przy czym każdy GPU jest wyceniony co najmniej 15% poniżej swojego nazwanego odniesienia on-demand.

Dla przepustowości najtańszy H200 daje o 8% więcej GB/s za dolara niż najtańszy H100 (1 326 vs 1 227 GB/s za $/godzinę, przy H100 w wersji SXM).

## Ile kosztuje serwowanie Llama 70B na H100 vs H200?

Jeden H200 kosztuje mniej niż dwa H100. **Przykład obliczeniowy (założenie):** serwujesz Llama 3.1 70B w FP8 (≈ 84 GB) przez całą dobę. To wymaga dwóch H100 albo jednego H200. Przy najniższych znalezionych przez nas cenach jeden H200 kosztuje o 34% mniej niż dwa H100; przy medianie o 36% mniej.

Dwa H100 dają wprawdzie dwa razy większą szczytową moc obliczeniową niż jeden H200. Ma to znaczenie tylko wtedy, gdy twoje serwowanie jest ograniczone mocą obliczeniową przy dużym batchu.

### Llama 3.1 70B w FP8: dwa H100 lub jeden H200

| Podstawa ceny | 2 × H100, 24 h | 1 × H200, 24 h | 2 × H100, 720 h | 1 × H200, 720 h |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | 2 × $55.68 | $73.68 | 2 × $1,670.40 | $2,210.40 |
| Najniższa on-demand u innych | $131.04 | $86.88 | $3,931.20 | $2,606.40 |
| Mediana on-demand | $199.68 | $126.96 | $5,990.40 | $3,808.80 |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

Godziny działania to założenie. Tylko czas GPU; storage i sieć dodatkowo, jeśli dostawca je nalicza.

## Kiedy powinienem wynająć H100?

Gdy model mieści się w 80 GB. Wtedy H200 musi wykonać twoje zadanie 1,33 raza szybciej, aby się opłacił przy najniższych cenach ($3.62 ÷ $2.73), albo 1,27 raza przy medianie ($5.29 ÷ $4.16). Nasze dwie ceny zachowują mniej więcej ten sam stosunek 1,33, ponieważ każda jest co najmniej 15% poniżej swojego nazwanego odniesienia ($3.62 i $2.73).

- **Praca ograniczona mocą obliczeniową, która mieści się w 80 GB:** wygrywa H100. Szczytowa moc obliczeniowa jest równa, cena nie.
- **Dekodowanie ograniczone przepustowością, które mieści się w 80 GB:** przewaga H200 w szczytowej przepustowości 1,43× jest tuż powyżej różnicy cen 1,33×. Przetestuj własne obciążenie, zanim zdecydujesz się na miesiąc.
- **Fine-tuning modeli 8B, QLoRA na 70B, notebooki:** H100 albo tańszy [A100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/pl/compare/h100-vs-a100/ "H100 vs A100: który wynająć?").

Wynajmij H200 do serwowania FP8 klasy 70B na jednym GPU, długich kontekstów, modeli 405B na mniejszej liczbie GPU oraz DeepSeek-V3 lub R1 na jednym węźle 8-GPU.

## Pytania o H100 i H200

### Czy H200 jest szybszy niż H100?

Nie pod kątem mocy obliczeniowej: wersje SXM mają ten sam szczyt gęsty, 989,5 TFLOPS BF16 i 1 979 TFLOPS FP8 (wyliczone z rzadkich wartości NVIDIA). H200 ma 1,43 raza większą przepustowość pamięci i 1,76 raza więcej pamięci, co pomaga w dekodowaniu ograniczonym pamięcią i w dużych modelach.

### O ile więcej kosztuje H200 za godzinę niż H100?

29 października 2026 najniższe znalezione przez nas ceny self-serve on-demand wynosiły $3.62 dla H200 i $2.73 dla H100, różnica 33%. Mediany wynosiły $5.29 i $4.16. GPUwithCrypto pobiera $3.07/godzina i $2.32/godzinę.

### Czy mogę uruchomić Llama 3.1 70B na jednym H200?

Tak, w FP8: około 84 GB z regułą × 1,2, co zostawia miejsce na KV cache w 141 GB. W BF16 potrzebuje około 168 GB, czyli dwóch H200. Na H100 wersja FP8 potrzebuje dwóch kart.

### Czy powinienem wynająć dwa H100 czy jeden H200?

Dla modelu między 80 a 141 GB jeden H200: kosztuje o 34% mniej niż dwa H100 przy najniższych cenach z 29 października 2026 i pozwala uniknąć dzielenia modelu. Dwa H100 mają sens, gdy potrzebujesz dwa razy większej szczytowej mocy obliczeniowej.

### Czy mogę zapłacić za H200 kryptowalutą?

Tak. GPUwithCrypto wynajmuje H200 za BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR, bez KYC. Spośród 13 dostawców z ceną H200 on-demand na 29 października 2026, 4 akceptują kryptowaluty: Massed Compute, Paperspace/DigitalOcean, Spheron i RunPod, który najpierw wymaga KYC.

**Wynajmij H200 lub H100 za kryptowalutę** H200 $3.07/godzina · H100 $2.32/godzinę · rozliczane za minutę · bez KYC. [Wynajmij H200](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h200/ "Ile kosztuje H200 za godzinę?") · [Wynajmij H100](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h100/ "Ile kosztuje wynajem H100 za godzinę?")

## Źródła

1. [NVIDIA H200 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h200/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [NVIDIA H200 NVL](https://blogs.nvidia.com/blog/hopper-h200-nvl/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA H100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [NVIDIA H100 PCIe product brief (PB-11133-001)](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/gtcs22/data-center/h100/PB-11133-001_v01.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
5. [The Llama 3 Herd of Models (Tabela 3)](https://arxiv.org/abs/2407.21783) — arXiv (read 2026-10-29)
6. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
7. [Karta modelu DeepSeek-V3](https://huggingface.co/deepseek-ai/DeepSeek-V3) — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [Karta modelu Qwen2.5-72B-Instruct](https://huggingface.co/Qwen/Qwen2.5-72B-Instruct) — Qwen / Hugging Face (read 2026-10-29)
9. [Cennik Massed Compute](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
10. [Publiczny feed cen GPU Vast.ai](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto wynajmuje GPU w chmurze (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 i RTX 5090) na minuty, płatność kryptowalutą bez KYC; każda GPU kosztuje co najmniej 15% mniej niż nazwana stawka on-demand odczytana 29 października 2026.
