# RTX 5090 vs H100 w AI: kiedy tania karta wystarczy?

> RTX 5090 vs H100 w AI: 32 GB vs 80 GB, 4,7 razy mniej mocy dense, około 5 razy taniej za godzinę. Kiedy tania karta wystarczy

- URL: https://gpuwithcrypto.com/pl/compare/rtx-5090-vs-h100/
- Ostatnia aktualizacja: 2026-10-29
- Wydawca: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

GeForce RTX 5090 to konsumencka karta 32 GB; H100 to GPU do centrów danych o pojemności 80 GB. H100 ma znacznie większą szczytową moc obliczeniową, ale kosztuje około pięć razy więcej za godzinę. Dla modeli, które mieszczą się w 32 GB, tania karta często wygrywa kosztem na zadanie.

**Krótka odpowiedź — RTX 5090 vs H100 w AI: kiedy tania karta wystarczy?**

**RTX 5090 vs H100 w AI:** tania karta wystarczy, gdy Twój model, kontekst i batch mieszczą się w 32 GB: inferencja LLM 7B–8B i LoRA, generowanie obrazów SDXL i FLUX. Wynajmij H100 do modeli 70B, trenowania z NVLink lub czegokolwiek powyżej 32 GB. Na dzień 29 października 2026 H100 kosztował 5,5 razy więcej za godzinę przy najniższych znalezionych przez nas cenach on-demand. **GPUwithCrypto** wynajmuje RTX 5090 za $0.42/godzina, z płatnością kryptowalutą, bez KYC.

## Jak wypadają specyfikacje RTX 5090 i H100 w porównaniu?

Oficjalne dane NVIDIA, odczytane 29 października 2026. Wartości Tensor to szczytowe TFLOPS **dense**. Karty GeForce mają dwie stawki Tensor; tabela używa akumulacji FP32, czyli stawki używanej przez kernele trenowania precyzją mieszaną i inferencji FP8. Szczytowe wartości to nie benchmarki.

| Specyfikacja | GeForce RTX 5090 | H100 SXM | H100 PCIe |
| --- | --- | --- | --- |
| Architektura | Blackwell | Hopper | Hopper |
| Pamięć | 32 GB GDDR7 | 80 GB HBM3 | 80 GB HBM2e |
| Przepustowość pamięci | 1 792 GB/s | 3,350 GB/s | 2,000 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 209,5 TFLOPS | 989.5 TFLOPS (d) | — |
| FP8 Tensor, dense | 419 TFLOPS | 1,979 TFLOPS (d) | — |
| FP4 Tensor, dense | 1 676 TFLOPS | — | — |
| NVLink | Nie podano przez NVIDIA | 900 GB/s | 600 GB/s (bridge) |
| PCIe | Gen5 | Gen5 | Gen5 |
| Maksymalny pobór mocy | 575 W (całkowita moc graficzna) | 700 W | 350 W |
| Premiera | 2025 | 2022 | 2022 |

(d) = NVIDIA podaje wartości Tensor dla H100 wyłącznie ze sparsity; dense = ÷ 2. Przy akumulacji FP16 RTX 5090 podwaja się (FP16 419, FP8 838 TFLOPS dense). „3 352 AI TOPS” NVIDIA dla 5090 to sparse FP4. Żadna aktualna oficjalna strona nie podaje wartości Tensor dla H100 PCIe jako dense ani sparse.

## O ile szybszy jest H100 od RTX 5090?

W szczycie H100 SXM wykonuje 4,72 razy więcej obliczeń dense BF16 i FP8 niż RTX 5090 (989,5 vs 209,5 i 1 979 vs 419 TFLOPS). Ma 1,87 razy większą przepustowość pamięci (3 350 vs 1 792 GB/s) i 2,5 razy więcej pamięci. To szczytowe wartości NVIDIA, nie benchmarki.

RTX 5090 ma jedną przewagę: FP4 Tensor Cores (1 676 TFLOPS dense), których Hopper nie ma. Pomagają tylko w modelach skwantyzowanych do FP4.

Różnica w cenie jest większa niż różnica w obliczeniach. Przy najniższych znalezionych przez nas cenach on-demand H100 kosztował 5,46 razy więcej za godzinę (2,73 USD ÷ 0,50 USD); przy medianie 4,95 razy (4,16 USD ÷ 0,84 USD). Na dolara RTX 5090 daje 16% więcej szczytowych obliczeń BF16 przy najniższych cenach (419 vs 362 TFLOPS na USD/h) i 5% więcej przy medianie.

## Które modele mieszczą się w 32 GB, a które wymagają H100?

Reguła dla inferencji: **pamięć ≈ parametry (miliardy) × bajty na parametr × 1,2**, przy 2 bajtach dla BF16, 1 dla FP8 i 0,5 dla 4-bit (EleutherAI). Długie konteksty dodają KV cache: 128 KiB na token dla Llama 3.1 8B w BF16. Wzór: [przewodnik po VRAM](https://gpuwithcrypto.com/pl/how-much-vram-do-i-need/ "Ile VRAM potrzebuję, aby uruchomić lub dostroić LLM?").

| Model i zadanie | Potrzebna pamięć | RTX 5090 32GB | H100 80GB |
| --- | --- | --- | --- |
| SDXL 1.0 base, FP16 | 7 GB wag | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], FP8 | Wagi 12 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], BF16 | Wagi 24 GB + enkodery tekstu | 1 GPU, enkodery przeniesione na CPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], fine-tuning LoRA | 28.8 GB | 1 GPU, ciasno | 1 GPU |
| Mistral 7B, BF16 | 17.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, fine-tuning LoRA | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 + jeden kontekst 128K tokenów | 16 + 17,2 = 33,2 GB | Tylko z pamięcią podręczną KV FP8 (≈ 24,6 GB) | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, 4-bit | 42 GB | 2 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, fine-tuning QLoRA | 52.5 GB | 2 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, FP8 | 84 GB | 3 GPU | 2 GPU |

Naiwne dopasowanie = liczba kart, których łączna pamięć mieści szacunek; ignoruje narzut wielu GPU i pamięć zarezerwowaną przez sterownik. Potoki FLUX.1 ładują też T5-XXL, CLIP-L i VAE (nie wliczone w 12B); można je przenieść na CPU między krokami. Pamięć podręczna KV FP8 zmniejsza jej rozmiar o połowę. Planowanie LoRA = 2 bajty na parametr × 1,2; QLoRA ≈ 0,75 GB na miliard parametrów.

## Ile kosztują RTX 5090 i H100 za godzinę?

Za GPU-godzinę, USD. „Najniższa” i „mediana” to ceny katalogowe self-serve on-demand z kontroli cen GPUwithCrypto z 29 października 2026; ceny spot i marketplace są wykluczone. Vast.ai to marketplace, pokazany osobno. Wszystkie GPU: [cennik](https://gpuwithcrypto.com/pl/pricing/ "Ile kosztuje godzina GPU w chmurze w GPUwithCrypto?").

| GPU | GPUwithCrypto | Najniższa on-demand u innych | Mediana on-demand | Sprawdzeni dostawcy | Najniższa oferta Vast.ai |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [RTX 5090 32GB](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/rtx-5090/ "Ile kosztuje wynajem RTX 5090 w chmurze?") | **$0.42/godzina** | 0,50 USD (Salad, High Priority) | $0.84 | 3 | $0.39 |
| [H100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h100/ "Ile kosztuje wynajem H100 za godzinę?") | **$2.32/godzinę** | $2.73 (Massed Compute) | $4.16 | 16 | $1.73 (H100 SXM) |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

Salad podnosi cenę RTX 5090 High Priority do 0,60 USD 1 listopada 2026 r., zgodnie z własnym powiadomieniem o zmianie ceny. Trzej dostawcy RTX 5090 to Salad, Spheron (0,84 USD) i RunPod (1,19 USD). Dane Vast.ai: publiczny feed cen Vast.ai, najtańsza oferta do wynajęcia na 29 października 2026 r.

## Ile kosztuje godzina GB VRAM na każdym z nich?

Według sprawdzenia cen przez GPUwithCrypto z 29 października 2026 r. gigabajt pamięci RTX 5090 kosztuje o 54% mniej za godzinę niż gigabajt pamięci H100. Obliczone jako cena godzinowa ÷ GB:

- **RTX 5090:** 1,56 centa za GB-godzinę przy najniższej cenie on-demand (0,50 USD ÷ 32), 2,63 centa przy medianie (0,84 USD ÷ 32).
- **H100:** 3,41 centa za GB-godzinę przy najniższej cenie (2,73 USD ÷ 80), 5,20 centa przy medianie (4,16 USD ÷ 80).

Przy medianie RTX 5090 kosztuje około połowę mniej za GB. Przy GPUwithCrypto to samo dzielenie daje $0.013 i $0.029, przy czym każdy GPU jest wyceniony co najmniej 15% poniżej swojego wskazanego odniesienia on-demand. Haczyk: nie kupisz GB powyżej 32 na jednym 5090.

## Ile kosztuje jedno zadanie na RTX 5090 vs H100?

Dla zadania, które mieści się w 32 GB, RTX 5090 kosztuje mniej, nawet jeśli H100 osiąga pełną przewagę szczytową. H100 jest 4,72 razy szybszy w szczycie, ale kosztuje 5,46 razy więcej za godzinę przy najniższych cenach i 4,95 razy więcej przy medianie. Obie nasze ceny leżą co najmniej 15% poniżej wskazanych odniesień ($0.50 i $2.73), więc stosunek przy GPUwithCrypto jest mniej więcej taki sam.

**Przykład obliczeniowy (założenie, nie benchmark):** przebieg LoRA dla FLUX lub partia obrazów zajmuje 10 godzin na jednym RTX 5090. Na H100 SXM zajmuje 2,1 godziny przy pełnym stosunku matematycznym 4,72× lub 5,3 godziny przy stosunku przepustowości 1,87×.

### Koszt tego samego zadania (założono 10 RTX 5090-godzin)

| Podstawa ceny | RTX 5090, 10 h | H100, 2,1 h (4,72× szybciej) | H100, 5,3 h (1,87× szybciej) |
| --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | 4,20 USD | $4.87 | $12.30 |
| Najniższa on-demand u innych | $5.00 | $5.73 | $14.47 |
| Mediana on-demand | $8.40 | $8.74 | $22.05 |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

Godziny są założeniem; stosunki szybkości to szczytowe dane NVIDIA (H100 SXM). Od 1 listopada 2026 r. cena RTX 5090 w Salad wynosząca 0,60 USD obniża stosunek najniższej ceny do 4,55, poniżej szczytowego stosunku 4,72.

## Kiedy potrzebuję H100 zamiast RTX 5090?

Wynajmij H100, gdy tania karta skończy pamięć lub łącza między GPU:

- **Modele powyżej 32 GB na jednym GPU:** Llama 3.1 70B w 4-bit (42 GB), QLoRA na 70B (52,5 GB), modele 8B z długimi kontekstami w pamięci podręcznej BF16.
- **Trening na wielu GPU:** H100 SXM NVLink działa z prędkością 900 GB/s. Strona NVIDIA o RTX 5090 nie wspomina o NVLink, więc planuj pracę na wielu GPU przez PCIe Gen5.
- **Serwowanie dużych partii lub trening z terminem:** 4,72 razy szczytowa matematyka dense.

Wynajmij RTX 5090 do ComfyUI, SDXL, FLUX, modeli wideo, które mieszczą się w 32 GB, modeli czatu 7B–8B i przebiegów LoRA. Zobacz [najlepszy GPU do ComfyUI i Flux](https://gpuwithcrypto.com/pl/best-gpu-for/comfyui-flux/ "Jaki jest najlepszy GPU w chmurze do ComfyUI, Stable Diffusion i Flux?"). Dla 80 GB w niższej cenie niż H100 przeczytaj [H100 vs A100](https://gpuwithcrypto.com/pl/compare/h100-vs-a100/ "H100 vs A100: który wynająć?").

## Pytania o RTX 5090 i H100

### Czy RTX 5090 nadaje się do AI?

Tak, do pracy mieszczącej się w 32 GB: inferencji LLM 7B–8B i LoRA, generowania obrazów SDXL i FLUX. Ma 209,5 dense BF16 TFLOPS, 419 dense FP8 TFLOPS i rdzenie Tensor FP4, przy około jednej piątej godzinowej ceny H100 na 29 października 2026 r.

### Czy RTX 5090 uruchomi Llama 3.1 70B?

Nie na jednej karcie. W 4-bit potrzebuje około 42 GB, więc dwóch RTX 5090; w FP8 około 84 GB, więc trzech. Jeden H100 80GB uruchamia wersję 4-bit.

### Czy RTX 5090 jest szybszy niż H100?

Nie. Szczytowe dane NVIDIA dają H100 SXM 4,72 razy więcej matematyki dense BF16 i FP8 oraz 1,87 razy większą przepustowość. 5090 ma rdzenie Tensor FP4, których H100 nie ma, i kosztuje znacznie mniej za godzinę.

### Ile kosztuje wynajem RTX 5090 za godzinę?

Na 29 października 2026 r. najniższa znaleziona przez nas cena self-serve on-demand wynosiła 0,50 USD (Salad, rosnąca do 0,60 USD 1 listopada), a mediana 3 dostawców wynosiła 0,84 USD. Publiczny feed cen Vast.ai pokazał najniższą ofertę na rynku w wysokości 0,39 USD. GPUwithCrypto pobiera $0.42/godzina.

### Czy mogę wynająć RTX 5090 za kryptowalutę?

Tak. GPUwithCrypto wynajmuje go za BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR, bez KYC i bez karty. Trzej pozostali dostawcy z ceną on-demand RTX 5090 również przyjmują kryptowaluty: Salad, Spheron i RunPod, który wymaga KYC przed pierwszą płatnością kryptowalutą.

**Wynajmij RTX 5090 lub H100 za kryptowalutę** RTX 5090 $0.42/godzina · H100 $2.32/godzinę · rozliczanie za minutę · bez KYC. [Wynajmij RTX 5090](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/rtx-5090/ "Ile kosztuje wynajem RTX 5090 w chmurze?") · [Wynajmij H100](https://gpuwithcrypto.com/pl/gpu-prices/h100/ "Ile kosztuje wynajem H100 za godzinę?")

## Źródła

1. [NVIDIA GeForce RTX 5090](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5090/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [Biała księga architektury GPU NVIDIA RTX Blackwell](https://images.nvidia.com/aem-dam/Solutions/geforce/blackwell/nvidia-rtx-blackwell-gpu-architecture.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA H100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [NVIDIA H100 PCIe product brief (PB-11133-001)](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/gtcs22/data-center/h100/PB-11133-001_v01.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
5. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
6. [The Llama 3 Herd of Models (Tabela 3)](https://arxiv.org/abs/2407.21783) — arXiv (read 2026-10-29)
7. [Karta modelu FLUX.1 [dev]](https://huggingface.co/black-forest-labs/FLUX.1-dev) — Black Forest Labs / Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [Ogłoszenie SDXL 1.0](https://stability.ai/news-updates/stable-diffusion-sdxl-1-announcement) — Stability AI (read 2026-10-29)
9. [Zmiany cen SaladCloud, listopad 2026](https://blog.salad.com/saladcloud-price-changes-november-2026) — Salad (read 2026-10-29)
10. [Cennik Massed Compute](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
11. [Publiczny feed cen GPU Vast.ai](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto wynajmuje GPU w chmurze (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 i RTX 5090) na minuty, płatność kryptowalutą bez KYC; każda GPU kosztuje co najmniej 15% mniej niż nazwana stawka on-demand odczytana 29 października 2026.
