# RunPod vs Vast.ai: który jest tańszy i bardziej niezawodny?

> RunPod vs Vast.ai: który tańszy i bardziej niezawodny? H100 na Vast.ai od $1.73, na RunPod od $1.99; RunPod wymaga KYC przy krypto. Paź 2026.

- URL: https://gpuwithcrypto.com/pl/compare/runpod-vs-vast-ai/
- Ostatnia aktualizacja: 2026-10-29
- Wydawca: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

RunPod i Vast.ai to dwie chmury GPU, które ludzie porównują najczęściej. Obie rozliczają za sekundę i akceptują kryptowaluty. Różnią się sposobem ustalania cen, tym, kto obsługuje maszyny, i tym, co się dzieje, gdy płacisz kryptowalutą.

**Krótka odpowiedź — RunPod vs Vast.ai: który jest tańszy i bardziej niezawodny?**

**RunPod vs Vast.ai:** Vast.ai jest tańszy; RunPod sprzedaje stałe ceny z cennika. Na dzień 29 października 2026 publiczny feed cen Vast.ai pokazywał H100 SXM od $1.73 za godzinę, wobec $3.99 w Secure Cloud na RunPod i $2.69 w jego Community Cloud. W kwestii niezawodności różnica tkwi w modelu: Vast.ai to marketplace hostów, RunPod sprzedaje dwa poziomy ze stałą ceną. Obie przyjmują kryptowaluty; RunPod najpierw wymaga KYC. **GPUwithCrypto** dodaje GPU na żądanie za kryptowalutę, bez KYC.

## Czym RunPod i Vast.ai różnią się na pierwszy rzut oka?

Z cennika, dokumentacji rozliczeń i regulaminów każdego dostawcy, czytanych 29 października 2026. GPUwithCrypto publikuje tę stronę i jest pokazany jako trzecia kolumna.

|  | RunPod | Vast.ai | GPUwithCrypto |
| --- | --- | --- | --- |
| Model | Secure Cloud po cenach z cennika RunPod; Community Cloud na maszynach hostowanych przez społeczność | Marketplace: hosty wystawiają oferty, cena i sprzęt różnią się w zależności od oferty | GPU na żądanie w całości, w jednej cenie godzinowej za model |
| H100 od, za GPU-godzinę | $2.89 PCIe, $3.99 SXM (Secure); $1.99 PCIe, $2.69 SXM (Community) | $1.73 H100 SXM (najniższa oferta) | $2.32/godzinę |
| Rozliczanie | Za sekundę | Za sekundę | Za minutę |
| Zasięg | 30+ regionów | 40+ centrów danych | Kraj hosta pokazany przed startem |
| Dłuższe okresy | Ceny rezerwacji przez dział sprzedaży | Okresy rezerwacji 1-, 3- i 6-miesięczne, „do 50% taniej” | Przedpłacone bloki GPU-godzin w tej samej stawce |
| Płatność kryptowalutą | Tak; w regulaminie wymieniony Crypto.com, monety nie są podane | Tak, przez BitPay i Crypto.com | BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC |
| ID / KYC | KYC przed pierwszą płatnością kryptowalutą | Brak kroku z dowodem osobistym w dokumentacji rozliczeń, FAQ i regulaminie | Brak |
| Karta | Auto-płatność tylko kartą; karty przedpłacone wymagają $100 na depozyt | FAQ rozliczeń: kredyty dodawane po weryfikacji karty kredytowej i adresu e-mail | Bez karty |
| Minimum na start | $10 | Nie podano | 25 USD |
| Zwroty | Kredyty bezzwrotne i niepodlegające wypłacie | Brak zwrotu za wykorzystane kredyty; kredyty kupione kryptowalutą nie są zwracane | Godziny nieudanej instancji wracają na saldo; saldo nigdy nie wygasa |
| Limit wydatków | $80 za godzinę domyślnie, podnoszony z czasem | — | — |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

„Brak kroku z dowodem osobistym” oznacza, że nie opisano go na stronach, które czytaliśmy, a nie że jest to obietnica. Procesory płatności, takie jak BitPay i Crypto.com, mogą prowadzić własne kontrole.

## Jak wypadają ceny RunPod i Vast.ai w przeliczeniu na GPU?

Za GPU-godzinę, w USD, odczytane 29 października 2026. Ceny RunPod pochodzą z jego strony cennikowej (nagłówek „Updated October 8, 2026”). Dane Vast.ai pochodzą z publicznego feedu cenowego Vast.ai (zaktualizowany 29 października 2026, 10:30 UTC): najtańsza oferta do wynajęcia oraz oferta medianowa, łączące oferty on-demand i przerywalne.

| GPU | RunPod Secure Cloud | RunPod Community Cloud | Najniższa oferta Vast.ai | Vast.ai oferta medianowa | GPUwithCrypto |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| H100 SXM 80GB | $3.99 | $2.69 | $1.73 | $2.40 | $2.32/godzinę (H100 80GB) |
| H100 PCIe 80GB | $2.89 | $1.99 | $2.27 (1 oferta) | — | $2.32/godzinę (H100 80GB) |
| H200 141GB | $5.29 | $3.59 | $3.00 (NVL); $3.77 | $4.00 (NVL); $5.05 | $3.07/godzina |
| B200 | $7.99 | $5.98 | $7.50 | $8.75 | $4.61/godzina |
| A100 80GB | $1.79 | $1.19 PCIe, $1.39 SXM | $0.34 PCIe, $0.48 SXM | $0.68 PCIe, $0.80 SXM | $0.92/godzina |
| L40S 48GB | $1.09 | $0.79 | $0.33 | $0.73 | $0.82/godzina |
| RTX 4090 | $0.89 | $0.34 | $0.13 | $0.49 | $0.28/godzina |
| RTX 5090 | $1.19 | $0.69 | $0.39 | $0.73 | $0.42/godzina |

*Ceny sprawdzone 29 października 2026.*

RunPod podaje jedną cenę A100 80GB w Secure Cloud dla PCIe i SXM. Dane Vast.ai są prezentowane tak, jak opublikowano je w publicznym feedzie cenowym Vast.ai, z podaniem źródła. Ceny GPUwithCrypto są on-demand, każda co najmniej 15% poniżej wskazanej referencyjnej ceny on-demand odczytanej 29 października 2026; GPUwithCrypto hosty H100 to SXM lub PCIe, widoczne przed rozpoczęciem.

## Co jest tańsze, RunPod czy Vast.ai?

Vast.ai, przy swoich najniższych ofertach. Jego najtańsza oferta do wynajęcia była poniżej ceny RunPod Community Cloud dla 6 z 8 GPU w tabeli; wyjątkami były H100 PCIe i B200. W porównaniu z RunPod Secure Cloud najniższa oferta Vast.ai była tańsza dla każdego GPU.

Oferta medianowa opowiada bliższą historię. Mediana Vast.ai była wciąż poniżej RunPod Community Cloud dla H100 SXM, A100 i L40S. RunPod Community Cloud był tańszy niż mediana Vast.ai dla H200, B200, RTX 4090 i RTX 5090.

Według sprawdzenia cen przez GPUwithCrypto z 29 października 2026, cena RunPod $2.89 za H100 PCIe w Secure Cloud była drugą najniższą ceną H100 on-demand w samoobsłudze wśród 16 dostawców. Niższy był tylko Massed Compute ($2.73). Pełny ranking znajduje się na stronie [alternatyw dla RunPod](https://gpuwithcrypto.com/pl/alternatives/runpod/ "Jakie są najlepsze (tańsze) alternatywy dla RunPod?").

## Co jest bardziej niezawodne, RunPod czy Vast.ai?

Ta strona nie ocenia ich pod kątem niezawodności: nasze badanie obejmuje ceny, rozliczenia, kryptowaluty i zasady dotyczące ID, a nie zmierzony uptime. Różni się model:

- **RunPod Secure Cloud** to warstwa on-demand RunPod w stałej cenie cennikowej. **Community Cloud** działa na maszynach hostowanych przez społeczność w niższej cenie.
- **Vast.ai** to marketplace. Hosty wystawiają oferty, a cena i sprzęt różnią się w zależności od oferty. Jego feed cenowy nie oddziela ofert on-demand od przerywalnych, więc sprawdź typ oferty przed długim zadaniem.
- **Oba** rozliczają czas GPU za sekundę. RunPod nadal pobiera opłatę za storage wolumenowy, gdy pod jest zatrzymany ($0.20 za GB miesięcznie w bezczynności, $0.10 podczas działania).

Jeśli szukasz recenzji Vast.ai, pamiętaj, że wiadomości o VAST Data dotyczą innej firmy. Wydajność przerywalna jest wyjaśniona w [czym jest spot GPU](https://gpuwithcrypto.com/pl/what-is/spot-gpu/ "Co to jest spot GPU i czy warto?").

## Czy RunPod i Vast.ai akceptują kryptowaluty bez KYC?

Oba akceptują kryptowaluty, ale tylko RunPod dokumentuje dla nich krok KYC. Dokumentacja rozliczeń RunPod mówi, aby przed pierwszą płatnością kryptowalutą dokończyć wymaganą weryfikację KYC, a jego auto-pay działa tylko z kartami. Jego regulamin wskazuje Crypto.com jako dostawcę płatności; monety nie są wymienione.

Vast.ai przyjmuje kryptowaluty przez BitPay i Crypto.com, a Coinbase Commerce jest wymieniany jako opcja przestarzała. Nie zwraca kredytów kupionych za kryptowalutę. Jego FAQ dotyczące rozliczeń mówi, że kredyt dodaje się po weryfikacji karty kredytowej i adresu e-mail; dokumentacja nie mówi, czy doładowania wyłącznie kryptowalutą pomijają kartę.

Pełne odpowiedzi: [Czy RunPod akceptuje kryptowaluty?](https://gpuwithcrypto.com/pl/does-runpod-accept-crypto/ "Czy RunPod akceptuje kryptowaluty?") i [Czy Vast.ai akceptuje kryptowaluty?](https://gpuwithcrypto.com/pl/does-vast-ai-accept-crypto/ "Czy Vast.ai akceptuje kryptowaluty?").

## Do czego nadaje się każde z nich?

**RunPod** pasuje do zespołów, które chcą stałej ceny cennikowej, wyboru między Secure i Community Cloud oraz rozliczania za sekundę w ponad 30 regionach. Płacący kartą mają auto-pay. Sprzedaje B200 on-demand za $7.99 (Secure) i $5.98 (Community).

**Vast.ai** pasuje do łowców cen, którzy potrafią wybrać i sprawdzić ofertę. Miał najniższe oferty dla większości GPU i najszerszy wybór kart konsumenckich: 970 ofert RTX 5090 do wynajęcia i 562 ofert RTX 4090 w swoim feedzie 29 października 2026. Rezerwacje na 1 do 6 miesięcy dają do 50% zniżki.

Oba najlepiej pasują do płacących kartą: auto-pay RunPod działa tylko z kartą, a FAQ rozliczeń Vast.ai wymaga zweryfikowanej karty.

## Gdzie GPUwithCrypto plasuje się między RunPod a Vast.ai?

**GPUwithCrypto** to trzecia opcja dla jednego profilu: GPU on-demand, płatne kryptowalutą, bez KYC i bez karty. Każdy GPU jest wyceniony co najmniej 15% poniżej wskazanego punktu odniesienia: ceny on-demand tego samego GPU u self-serve providera, odczytanej 29 października 2026 (H100: Massed Compute po $2.73 za GPU-godzinę; punkt odniesienia dla każdego GPU jest podany na jego stronie z cenami). Ceny spot, interruptible, marketplace i contact-sales nie są używane jako punkty odniesienia, a niektóre z nich są niższe. Nie twierdzimy, że jesteśmy najtańsi dla każdego GPU.

- **W porównaniu z RunPod:** nasza cena jest poniżej RunPod Secure Cloud dla każdego GPU w tabeli. RunPod Community Cloud jest niższy niż nasz dla H100 PCIe i L40S.
- **W porównaniu z Vast.ai:** najniższa oferta Vast.ai jest niższa niż nasza dla każdego GPU w tabeli oprócz B200. Sprzedajemy jedną stałą cenę on-demand, a nie ofertę z marketplace.
- **Płatność:** BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, od 25 USD, bez ID, bez selfie i bez karty. Instancje są rozliczane za minutę według stawki godzinowej, dopóki działają, z GPU-godzin kupionych dla danego GPU. Zatrzymanie instancji natychmiast wstrzymuje naliczanie opłat.

Zobacz każdą cenę na [stronie cennika](https://gpuwithcrypto.com/pl/pricing/ "Ile kosztuje godzina GPU w chmurze w GPUwithCrypto?") lub porównaj [chmury GPU akceptujące kryptowaluty](https://gpuwithcrypto.com/pl/rent-gpu-with-crypto/ "Które chmury GPU akceptują kryptowaluty?").

## Pytania o RunPod i Vast.ai

### Czy Vast.ai jest tańszy niż RunPod?

Przy najniższych ofertach tak: 29 października 2026 publiczny feed cenowy Vast.ai pokazywał H100 SXM od $1.73, wobec $3.99 w RunPod Secure Cloud i $2.69 w Community Cloud. Przy ofercie medianowej RunPod Community Cloud był tańszy dla H200, B200, RTX 4090 i RTX 5090.

### Jaka jest różnica między RunPod Secure Cloud a Community Cloud?

Secure Cloud to warstwa on-demand RunPod w jego cenie cennikowej; Community Cloud działa na maszynach hostowanych przez społeczność w niższej cenie. Dla H100 SXM 29 października 2026 było to $3.99 wobec $2.69 za godzinę.

### Czy RunPod wymaga KYC do płatności kryptowalutą?

Tak, według jego dokumentacji rozliczeń odczytanej 29 października 2026: dokończ wymaganą weryfikację KYC przed pierwszą płatnością kryptowalutą. Jego auto-pay działa tylko z kartami. GPUwithCrypto przyjmuje kryptowaluty bez KYC.

### Czy Vast.ai zwraca płatności kryptowalutą?

Nie. Dokumentacja rozliczeń Vast.ai mówi, że nie zwraca kredytów kupionych za kryptowalutę, a wydane kredyty nigdy nie są zwracane. Niewydane kredyty kupione w inny sposób mogą zostać zwrócone według uznania Vast.ai, zgodnie z jego regulaminem.

### Czy RunPod i Vast.ai rozliczają za sekundę?

Tak, oba rozliczają czas GPU za sekundę. RunPod pobiera też opłatę za storage wolumenowy, gdy pod jest zatrzymany. GPUwithCrypto rozlicza za minutę, gdy instancja działa.

## Źródła

1. [Cennik RunPod](https://www.runpod.io/pricing) — RunPod (read 2026-10-29)
2. [Informacje o rozliczeniach RunPod](https://docs.runpod.io/references/billing-information) — RunPod (read 2026-10-29)
3. [Regulamin RunPod](https://www.runpod.io/legal/terms-of-service) — RunPod (read 2026-10-29)
4. [Publiczny feed cen GPU Vast.ai](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)
5. [Cennik Vast.ai](https://vast.ai/pricing) — Vast.ai (read 2026-10-29)
6. [Dokumentacja rozliczeń Vast.ai](https://docs.vast.ai/documentation/reference/billing) — Vast.ai (read 2026-10-29)
7. [FAQ rozliczeń Vast.ai](https://docs.vast.ai/guides/reference/faq/billing.md) — Vast.ai (read 2026-10-29)
8. [Regulamin Vast.ai](https://vast.ai/terms) — Vast.ai (read 2026-10-29)
9. [Cennik Massed Compute](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto wynajmuje GPU w chmurze (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 i RTX 5090) na minuty, płatność kryptowalutą bez KYC; każda GPU kosztuje co najmniej 15% mniej niż nazwana stawka on-demand odczytana 29 października 2026.
