# H100 vs A100: hangisini kiralamalıyım?

> H100 vs A100: hangisini kiralamalıyım? H100'ün yoğun BF16 tepe değeri 3.2 kat daha yüksek; A100 80GB saat başına %60 daha az maliyetli. | Kripto

- URL: https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/h100-vs-a100/
- Son güncelleme: 2026-10-29
- Yayıncı: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

Her iki GPU da 80 GB belleğe sahip, yani aynı modellere sığıyorlar. H100 kağıt üzerinde daha hızlı ve FP8 çalıştırıyor; A100 80GB ise saat başına çok daha az maliyetli. NVIDIA'nın resmi verileri ve 29 Ekim 2026 fiyatlarıyla nasıl seçim yapacağınız burada.

**Kısa yanıt — H100 vs A100: hangisini kiralamalıyım?**

**H100 vs A100:** 80 GB'a sığan modellerin bellek sınırlı çıkarımı ve LoRA ince ayarı için A100 80GB kiralayın; hesaplama sınırlı eğitim, FP8 veya hızlı bitmesi gereken işler için H100 kiralayın. 29 Ekim 2026 itibarıyla, **GPUwithCrypto** H100'ü $2.32/saat ve A100 80GB'ı $0.92/saat karşılığında, KYC olmadan kripto ile ödeme alarak kiralıyor. H100 ancak işinizi yaklaşık 2.5 kat daha hızlı çalıştırırsa kendini amorti eder.

## H100 ve A100 özellikleri nasıl karşılaştırılır?

29 Ekim 2026'da okunan resmi NVIDIA verileri. Tensor değerleri **yoğun** tepe TFLOPS'tur. NVIDIA, H100 Tensor değerlerini yalnızca seyreklikle yayımlıyor, bu yüzden H100 yoğun değerleri NVIDIA'nın değeri ÷ 2 olup (d) ile işaretlenmiştir. Tepe değerler benchmark değildir.

| Özellik | H100 SXM | H100 PCIe | A100 80GB SXM | A100 80GB PCIe |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Mimari | Hopper | Hopper | Ampere | Ampere |
| Bellek | 80 GB HBM3 | 80 GB HBM2e | 80 GB HBM2e | 80 GB HBM2e |
| Bellek bant genişliği | 3.350 GB/s | 2.000 GB/s | 2.039 GB/s | 1.935 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 989,5 TFLOPS (d) | — (1) | 312 TFLOPS | 312 TFLOPS |
| FP8 Tensor, dense | 1.979 TFLOPS (d) | — | Yok (2) | Yok (2) |
| NVLink | 900 GB/s | 600 GB/s (köprü) | 600 GB/s | 600 GB/s (2 GPU köprüsü) |
| PCIe | Gen5 | Gen5 | Gen4 | Gen4 |
| Maksimum güç | 700 W | 350 W | 400 W | 300 W |
| Çıkış | 2022 | 2022 | 2020 | 2021 |

(d) NVIDIA, seyrek (sparsity) modunda 1.979 TFLOPS (BF16) ve 3.958 TFLOPS (FP8) değerlerini yazıyor; dense bunun yarısı. A100'ün seyrek değeri 624 TFLOPS. (1) Mevcut hiçbir resmi sayfa H100 PCIe Tensor değerlerini dense ya da seyrek olarak vermiyor; bir NVIDIA blogu hangisi olduğunu belirtmeden 1.513 TFLOPS BF16 aktarıyor. (2) NVIDIA, FP8'i Ampere'de kullanılamaz olarak listeliyor.

## Hangisi daha hızlı, H100 mü yoksa A100 mü?

Kağıt üzerinde H100 SXM, bir A100'ün dense BF16 hesabının 3,17 katını yapıyor (989,5'e karşı 312 TFLOPS) ve 1,64 kat bellek bant genişliğine sahip (3.350'ye karşı 2.039 GB/s). Bunlar NVIDIA'nın tepe değerleri, benchmark değil. Bu iki oranı ölçülmüş hız değil, planlama sınırı olarak kullanın.

- **Hesaplama sınırlı işler** (eğitim, büyük batch'te fine-tuning, uzun prompt prefill) TFLOPS oranını daha yakından izler.
- **Bellek sınırlı işler** (küçük batch'te token token LLM decoding) bant genişliği oranını daha yakından izler.
- **FP8**, H100'ün Tensor Core'larında 1.979 TFLOPS dense hızında çalışır. A100'de FP8 Tensor Core yok, dolayısıyla bir FP8 checkpoint orada FP8 hızlanması kazandırmaz.

H100 PCIe farklı bir kart. 2.000 GB/s değeri, bir A100 80GB PCIe'nin 1.935 GB/s değerine yakın. Instance'larda host'a bağlı olarak 1 ila 8 GPU bulunur. Başlamadan önce dashboard her host'un ülkesini, GPU sayısını, form faktörünü (SXM veya PCIe) ve ara bağlantısını gösterir.

## Hangi modeller H100'e ya da A100'e sığar?

Aynı modeller ikisine de sığar, çünkü ikisinde de 80 GB var. Pratik kural: **bellek ≈ parametre (milyar) × parametre başına bayt × 1,2**, BF16 için 2 bayt, FP8/INT8 için 1 ve 4-bit için 0,5. %20'lik pay, ölçülü context ve batch'te KV cache ile aktivasyonları karşılar (EleutherAI). Uzun context'ler daha fazlasını gerektirir: bkz. [VRAM rehberi](https://gpuwithcrypto.com/tr/how-much-vram-do-i-need/ "Bir LLM'i çalıştırmak veya fine-tune etmek için ne kadar VRAM gerekli?").

| Model ve hassasiyet | Gereken bellek | H100 80GB | A100 80GB |
| --- | --- | --- | --- |
| Llama 3.1 8B, BF16 inference | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, LoRA fine-tune (planlama) | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, tam fine-tune | 128–144 GB + aktivasyonlar | 2+ GPU | 2+ GPU |
| Llama 3.1 70B, 4-bit inference | 42 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, QLoRA ile ince ayar | 52.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, FP8 çıkarım | 84 GB | 2 GPU | 2 GPU, FP8 hızlandırma yok |
| Qwen2.5 72B, FP8 çıkarım | 87.2 GB | 2 GPU | 2 GPU, FP8 hızlandırma yok |
| Llama 3.1 70B, BF16 çıkarım | 168 GB | 3 GPU | 3 GPU |
| Llama 3.1 405B, FP8 çıkarım | 486 GB | 7 GPU | 7 GPU, FP8 hızlandırma yok |

Basit hesapla sığdırma = toplam belleği bu tahmini tutan 80 GB'lık kartların sayısı; tensor-parallel ek yükünü ve sürücünün ayırdığı belleği yok sayar. LoRA planlaması = parametre başına 2 bayt × 1.2. QLoRA ≈ milyar parametre başına 0,75 GB, tek bir 48 GB GPU'daki QLoRA makalesinin 65B modeliyle kalibre edilmiştir. Tam ince ayar = parametre başına 16–18 bayt (EleutherAI, Hugging Face).

## H100 ve A100 saat başına ne kadar?

GPU-saat başına, USD. 'En düşük' ve 'medyan', GPUwithCrypto'nin 29 Ekim 2026 tarihli fiyat kontrolünden alınan self-servis talep üzerine liste fiyatlarıdır; spot ve pazar yeri fiyatları ikisinden de hariç tutulmuştur. Vast.ai bir pazar yeri olduğundan rakamı ayrı gösterilmiştir. Her GPU fiyatı [fiyatlandırma sayfasında](https://gpuwithcrypto.com/tr/pricing/ "GPUwithCrypto üzerinde bir bulut GPU saati ne kadar?").

| GPU | GPUwithCrypto | Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | Medyan talep üzerine | Kontrol edilen sağlayıcılar | Vast.ai en düşük teklif |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [H100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/h100/ "Bir H100'ü saatlik olarak kiralamak ne kadar tutar?") | **$2.32/saat** | $2.73 (Massed Compute) | $4.16 | 16 | $1.73 (H100 SXM) |
| [A100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/a100/ "Bir A100 saatte ne kadar eder?") | **$0.92/saat** | $1.09 (Thunder Compute) | $2.23 | 13 | $0.48 (SXM), $0.34 (PCIe) |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Massed Compute ve Thunder Compute bu kartların form faktörünü belirtmiyor. Vast.ai rakamları: Vast.ai'nin herkese açık fiyat akışı, 29 Ekim 2026 itibarıyla en ucuz kiralanabilir teklif. Vergiler hariç.

## Her birinde saat başına bir GB VRAM ne kadar?

GPUwithCrypto'nin 29 Ekim 2026 tarihli fiyat kontrolüne göre, bir GB A100 belleği saat başına bir GB H100 belleğinden 2,5 kat daha ucuza geliyor. Saatlik fiyat ÷ 80 GB olarak hesaplandı:

- **A100 80GB:** En düşük talep üzerine fiyatta GB-saat başına 1,36 sent ($1.09 ÷ 80), medyanda 2,79 sent ($2.23 ÷ 80).
- **H100 80GB:** En düşük fiyatta GB-saat başına 3,41 sent ($2.73 ÷ 80), medyanda 5,20 sent ($4.16 ÷ 80).

Medyanda fark 1,87 kata iniyor. GPUwithCrypto'de aynı bölme $0.012 ve $0.029 veriyor; her GPU, adı geçen talep üzerine referansının en az %15 altında fiyatlanıyor.

En düşük fiyatlarda dolar başına H100 SXM %27 daha fazla tepe BF16 matematik veriyor (saat başına $ başına 362'ye karşı 286 TFLOPS). A100 SXM dolar başına %52 daha fazla bant genişliği veriyor (saat başına $ başına 1.871'e karşı 1.227 GB/s). İşiniz matematiğe kıyasen belleğe daha çok ihtiyaç duyuyorsa, A100 daha ucuz olan 80 GB'dır.

## Bir iş H100'de A100'e kıyasla ne kadar tutar?

H100 bir iş başına yalnızca işi fiyat farkından daha hızlı çalıştırdığında daha ucuzdur. Bu başabaş noktası bulduğumuz en düşük fiyatlarda 2,50 kat ($2.73 ÷ $1.09), medyanda 1,87 kattır ($4.16 ÷ $2.23). Her iki GPUwithCrypto fiyatı da adı geçen referanslarının en az %15 altında ($2.73'de Massed Compute, $1.09'de Thunder Compute), dolayısıyla başabaşımız da yaklaşık 2,5 kattır.

**Çözümlü örnek (varsayım, benchmark değil):** bir ince ayar işi tek bir A100 80GB'da 24 saat sürüyor. Bir H100 SXM'de, tam 3,17× BF16 tepe oranı kazanılırsa 7,6 saat, yalnızca 1,64× bant genişliği oranı kazanılırsa 14,6 saat sürüyor.

### Aynı işin maliyeti (24 A100-saat varsayıldı)

| Fiyat temeli | A100 80GB, 24 saat | H100, 7,6 saat (3,17× daha hızlı) | H100, 14,6 saat (1,64× daha hızlı) |
| --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | $22.08 | $17.63 | $33.87 |
| Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | $26.16 | $20.75 | $39.86 |
| Medyan talep üzerine | $53.52 | $31.62 | $60.74 |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Saatler bir varsayımdır; hız oranları NVIDIA SXM tepe rakamlarıdır. GPUwithCrypto dakika başına faturalandırır, dolayısıyla 7,6 saatlik bir çalıştırma 7,6 saat olarak faturalandırılır.

## A100 yerine ne zaman H100 kiralamalıyım?

Şu koşullardan en az biri geçerli olduğunda H100 kiralayın:

- **Büyük batch ile eğitim yapıyor veya ince ayar yapıyorsunuz.** Hesaplamaya bağlı işler 3,17× tepe oranını daha yakından izler ve bu oran 2,5× başabaş noktasının üzerindedir.
- **FP8 modelleri sunuyorsunuz.** FP8 Tensor Core'lar yalnızca H100'de var (1.979 TFLOPS yoğun).
- **Hızlı konuşan birkaç GPU'ya ihtiyacınız var.** H100 SXM NVLink 900 GB/s hızında çalışır; A100'de bu 600 GB/s'dir.
- **Bir teslim tarihi faturadan daha önemli.**

A100 80GB'ı, model 80 GB'a sığıyorsa ve iş belleğe bağlıysa kiralayın: küçük batch'te sohbet çıkarımı, LoRA ve QLoRA çalıştırmaları, değerlendirmeler, notebook'lar. 80 GB çok küçükse [H100 vs H200](https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/h100-vs-h200/ "H100 vs H200: H200 ekstra maliyete değer mi?") sayfasını okuyun. Daha ucuz 48 GB'lık bir kart için [L40S vs A100](https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/l40s-vs-a100/ "L40S vs A100 çıkarım ve fine-tuning için: hangisini kiralamalıyım?") sayfasını okuyun.

## H100 ve A100 hakkında sorular

### H100, A100'e kıyasla buna değer mi?

Yalnızca işinizi yaklaşık 2,5 katından daha hızlı çalıştırdığında; bu, 29 Ekim 2026 itibarıyla en düşük saatlik fiyatların oranıdır. NVIDIA'nın tepe rakamları H100 SXM'e yoğun BF16 matematiğinde 3,17 kat ve bant genişliğinde 1,64 kat veriyor. Hesaplamaya bağlı eğitim tepe değerde bu eşiği aşar; bant genişliğine bağlı çıkarım aşmaz.

### H100 saat başına A100'e kıyasla ne kadar?

29 Ekim 2026 itibarıyla bulduğumuz en düşük self-servis talep üzerine fiyat H100 80GB için $2.73 ve A100 80GB için $1.09'du; medyanlar $4.16 ve $2.23'tü. GPUwithCrypto $2.32/saat ve $0.92/saat fiyatlandırıyor, kripto ile ödeme yapılıyor.

### A100 bir FP8 modelini çalıştırabilir mi?

Bellek hesabı aynı, ancak NVIDIA FP8'i Ampere'de kullanılamaz olarak listeliyor, dolayısıyla A100'de FP8 Tensor Core hızlanması yok. H100, FP8'i 1.979 yoğun TFLOPS ile çalıştırıyor; bu, NVIDIA'nın 3.958 seyrek değerinin yarısı.

### Llama 3.1 70B'yi tek bir H100 veya A100 üzerinde çalıştırabilir miyim?

Yalnızca 4-bit'te: × 1,2 kuralıyla yaklaşık 42 GB, bu da tek bir 80 GB karta sığar. FP8'de yaklaşık 84 GB (iki kart), BF16'da ise yaklaşık 168 GB (üç kart) gerektirir. 141 GB'lık tek bir H200, FP8 sürümünü barındırır.

### Kripto ile ve KYC olmadan H100 veya A100 kiralayabilir miyim?

Evet. GPUwithCrypto her ikisini de dakika bazında kiralıyor, BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR ile ödeme yapılıyor; kimlik yok, selfie yok, kart yok. 29 Ekim 2026'da kontrol ettiğimiz 33 GPU sağlayıcısından 14'ü kripto kabul ediyor ve RunPod ilk kripto ödemesinden önce KYC istiyor.

**Kripto ile H100 veya A100 kiralayın** H100 $2.32/saat · A100 80GB $0.92/saat · dakika bazında faturalandırılır · KYC yok. [H100 kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/h100/ "Bir H100'ü saatlik olarak kiralamak ne kadar tutar?") · [A100 kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/a100/ "Bir A100 saatte ne kadar eder?")

## Kaynaklar

1. [NVIDIA H100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [NVIDIA H100 PCIe ürün özeti (PB-11133-001)](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/gtcs22/data-center/h100/PB-11133-001_v01.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA, Hopper mimarisini duyuruyor (HBM3)](https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-hopper-architecture-the-next-generation-of-accelerated-computing) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [NVIDIA A100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/a100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
5. [NVIDIA A100 veri sayfası](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/Data-Center/a100/pdf/nvidia-a100-datasheet-nvidia-us-2188504-web.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
6. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
7. [Model bellek anatomisi](https://huggingface.co/docs/transformers/model_memory_anatomy) — Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [QLoRA: Efficient Finetuning of Quantized LLMs](https://arxiv.org/abs/2305.14314) — arXiv (read 2026-10-29)
9. [Llama 3.1 70B model kartı](https://huggingface.co/meta-llama/Llama-3.1-70B) — Meta / Hugging Face (read 2026-10-29)
10. [Massed Compute fiyatlandırması](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
11. [Thunder Compute fiyatlandırması](https://www.thundercompute.com/pricing) — Thunder Compute (read 2026-10-29)
12. [Vast.ai herkese açık GPU fiyat akışı](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto, bulut GPU'ları (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 ve RTX 5090) dakikasına göre, KYC olmadan kripto ile ödeme alarak kiralar; her GPU, 29 Ekim 2026 tarihinde okunan adı belirtilmiş bir on-demand referans fiyatın en az %15 altında fiyatlandırılır.
