# L40S vs A100 çıkarım ve fine-tuning için: hangisini kiralamalıyım?

> L40S vs A100 çıkarım ve fine-tuning için: FP8 ile 48 GB'a karşı 2,4 kat bant genişliği ve NVLink ile 80 GB. Teknik özellikler, model uyumu ve kripto fiyatları.

- URL: https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/l40s-vs-a100/
- Son güncelleme: 2026-10-29
- Yayıncı: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

L40S, FP8 ve 48 GB GDDR6'ya sahip daha yeni bir Ada Lovelace kartı. A100 80GB ise 80 GB HBM2e, çok daha fazla bant genişliği ve NVLink'e sahip daha eski bir Ampere kartı. En düşük talep üzerine fiyatları 29 Ekim 2026'da yalnızca %12 farklıydı, bu yüzden doğru seçim işe bağlı.

**Kısa yanıt — L40S vs A100 çıkarım ve fine-tuning için?**

**L40S vs A100 çıkarım ve fine-tuning için:** 48 GB'a sığan modellerde FP8 çıkarımı ve görüntü ya da video üretimi için L40S'i seçin. Fine-tuning, 48 ile 80 GB arasındaki modeller ve çoklu GPU işleri için A100 80GB'ı seçin: NVLink ve 2,4 kata kadar bant genişliği sunar. 29 Ekim 2026 itibarıyla **GPUwithCrypto**, L40S'i $0.82/saat ve A100 80GB'ı $0.92/saat karşılığında kiralıyor; KYC olmadan kripto ile ödeme.

## L40S ve A100 teknik özellikleri nasıl karşılaştırılır?

29 Ekim 2026'da okunan resmi NVIDIA verileri. NVIDIA bu kartlar için hem dense hem de sparse Tensor değerleri yayınlıyor; tablo **dense** tepe TFLOPS değerlerini gösteriyor. Tepe değerler benchmark değildir.

| Özellik | L40S | A100 80GB SXM | A100 80GB PCIe |
| --- | --- | --- | --- |
| Mimari | Ada Lovelace | Ampere | Ampere |
| Bellek | 48 GB GDDR6 | 80 GB HBM2e | 80 GB HBM2e |
| Bellek bant genişliği | 864 GB/s | 2.039 GB/s | 1.935 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 362,05 TFLOPS | 312 TFLOPS | 312 TFLOPS |
| FP8 Tensor, dense | 733 TFLOPS | N/A | N/A |
| NVLink | Hayır | 600 GB/s | 600 GB/s (2 GPU köprüsü) |
| PCIe | Gen4 x16 | Gen4 | Gen4 |
| Maksimum güç | 350 W | 400 W | 300 W |
| Çıkış | 2023 | 2020 | 2021 |

Sparse değerler: L40S 733 TFLOPS BF16 ve 1.466 TFLOPS FP8; A100 624 TFLOPS BF16. NVIDIA, FP8'i Ampere'de kullanılamaz olarak listeliyor. L40S sayfası 'NVLink Support: No' diyor.

## L40S, A100'den daha mı hızlı?

Matematik için biraz: L40S, 312'ye karşı 362,05 dense BF16 TFLOPS'a sahip (1,16 kat) ve A100'de bulunmayan 733 TFLOPS FP8 sunuyor. Bellek için hayır: A100 80GB SXM, L40S'in 864 GB/s'ine karşı 2.039 GB/s ile 2,36 kat (A100 PCIe için 2,24 kat) hareket ediyor. Bunlar NVIDIA'nın tepe değerleri, benchmark değil.

- **Token token LLM çözümleme** çoğunlukla bant genişliğine bağlıdır ve burada A100 öndedir.
- **Görüntü ve video difüzyonu** ile büyük parti prefill hesaplama ağırlıklıdır; bu da L40S'in daha yüksek tepe değerini ve FP8'ini öne çıkarır.
- **Çoklu GPU işleri** A100'ü öne çıkarır. L40S'te NVLink yok, bu yüzden GPU'ları PCIe Gen4 üzerinden haberleşir.

Instance'larda host'a bağlı olarak 1 ila 8 GPU bulunur. Başlamadan önce dashboard her host'un ülkesini, GPU sayısını, form faktörünü (SXM veya PCIe) ve ara bağlantısını gösterir.

## Hangi modeller 48 GB'a sığar, hangileri 80 GB gerektirir?

Çıkarım için pratik kural: **bellek ≈ parametreler (milyar) × parametre başına bayt × 1,2**, BF16 için 2 bayt, FP8 için 1 bayt ve 4-bit için 0,5 bayt (EleutherAI). LoRA planlaması = parametre başına 2 bayt × 1,2. QLoRA ≈ milyar parametre başına 0,75 GB. Formül ve daha fazla model: [VRAM rehberi](https://gpuwithcrypto.com/tr/how-much-vram-do-i-need/ "Bir LLM'i çalıştırmak veya fine-tune etmek için ne kadar VRAM gerekli?").

| Model ve görev | Gereken bellek | L40S 48GB | A100 80GB |
| --- | --- | --- | --- |
| Mistral 7B, BF16 çıkarımı | 17.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 inference | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, LoRA fine-tune | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], BF16 ağırlıkları | 24 GB + metin kodlayıcılar | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], LoRA fine-tune | 28.8 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, 4-bit inference | 42 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Qwen2.5 72B, 4-bit çıkarımı | 43.6 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, QLoRA ile ince ayar | 52.5 GB | 2 GPU (1'de sınırda) | **1 GPU** |
| Llama 3.1 70B, FP8 çıkarım | 84 GB | 2 GPU, NVLink yok | 2 GPU, FP8 hızlandırma yok |
| Llama 3.1 70B, LoRA fine-tune | 168 GB | 4 GPU | 3 GPU |

Saf uyum = tahmini tutan toplam belleğe sahip kart sayısı; çoklu GPU ek yükünü ve sürücünün ayırdığı belleği yok sayar. QLoRA'nın yazarları 65B modelin tek bir 48 GB GPU'da fine-tune edildiğini bildiriyor, bu yüzden 'sınırda'. FLUX.1 ayrıca T5-XXL, CLIP-L ve bir VAE yüklüyor ve bunlar adımlar arasında CPU'ya offload edilebiliyor.

## L40S ve A100 saat başına ne kadar tutuyor?

GPU-saat başına, USD. 'En düşük' ve 'medyan', GPUwithCrypto'nin 29 Ekim 2026 tarihli fiyat kontrolünden alınan self-servis on-demand liste fiyatlarıdır; spot ve pazaryeri fiyatları hariç tutulmuştur. Vast.ai bir pazaryeridir, ayrı gösterilir. Tüm GPU'lar: [fiyatlandırma](https://gpuwithcrypto.com/tr/pricing/ "GPUwithCrypto üzerinde bir bulut GPU saati ne kadar?").

| GPU | GPUwithCrypto | Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | Medyan talep üzerine | Kontrol edilen sağlayıcılar | Vast.ai en düşük teklif |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [L40S 48GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/l40s/ "L40S saatlik ne kadar?") | **$0.82/saat** | $0,97 (Massed Compute) | $1.67 | 11 | $0.33 |
| [A100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/a100/ "Bir A100 saatte ne kadar eder?") | **$0.92/saat** | $1.09 (Thunder Compute) | $2.23 | 13 | $0.48 (SXM), $0.34 (PCIe) |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

En düşük fiyatlarda A100 80GB saat başına L40S'ten %12 daha pahalı; medyanda ise yaklaşık üçte bir daha fazla. Vast.ai rakamları: Vast.ai'nin herkese açık fiyat akışı, 29 Ekim 2026'daki en ucuz kiralanabilir teklif. Vergiler hariç.

## GB VRAM başına ve TFLOPS başına hangisi daha ucuz?

A100 GB başına daha ucuz, L40S ise TFLOPS başına. GPUwithCrypto'ın 29 Ekim 2026 fiyat kontrolüne göre, saatlik fiyat ÷ GB bellek olarak hesaplandı:

- **A100 80GB:** en düşük talep üzerine fiyatta GB-saat başına 1,36 sent ($1,09 ÷ 80), medyanda 2,79 sent ($2,23 ÷ 80).
- **L40S 48GB:** en düşük fiyatta GB-saat başına 2,02 sent ($0,97 ÷ 48), medyanda 3,48 sent ($1,67 ÷ 48).

En düşük fiyatlarda bir GB A100 belleği saat başına %33 daha ucuz, medyanda %20 daha ucuz. GPUwithCrypto karşılığında aynı bölme $0.012 ve $0.017 olur.

En düşük fiyatlarda dolar başına L40S %30 daha fazla tepe BF16 matematik (saat başına dolar başına 373'e karşı 286 TFLOPS) ve saat başına dolar başına 756 FP8 TFLOPS sunuyor. A100 SXM ise dolar başına 2,1 kat bant genişliği veriyor (saat başına dolar başına 1.871'e karşı 891 GB/s).

## Bir iş L40S'te mi yoksa A100'de mi daha ucuza gelir?

**İşlenmiş örnekler (varsayımlar, benchmark değil):**

1. **Llama 3.1 8B'yi bir ay boyunca sunma (720 saat).** Her iki türden bir karta sığar. Trafiğiniz için aktarım hızı yeterliyse L40S daha ucuz seçenektir.
2. **24 saat olarak planlanan Llama 3.1 70B QLoRA fine-tune.** Yaklaşık 52,5 GB gerektirir: bir A100 ya da iki L40S. Her iki kurulumda da aynı 24 saat varsayılırsa, A100 en düşük fiyatlarda %44, medyanda %33 daha az tutar.

### İki işin maliyeti

| Fiyat temeli | 8B sunma, 720 saat: L40S | 8B sunma, 720 saat: A100 | 70B QLoRA, 24 saat: 2 × L40S | 70B QLoRA, 24 saat: 1 × A100 |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | $590.40 | $662.40 | 2 × $19.68 | $22.08 |
| Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | $698.40 | $784.80 | $46.56 | $26.16 |
| Medyan talep üzerine | $1,202.40 | $1,605.60 | $80.16 | $53.52 |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Saatler varsayımdır. Yalnızca GPU süresi.

## Çıkarım için hangisini, ince ayar için hangisini kiralamalıyım?

**Çıkarım için**, model 48 GB'a KV önbelleği için yer bırakacak şekilde sığdığında L40S'i kiralayın: BF16'da 7B–8B modeller, 4-bit'te 70B modeller ve FLUX veya SDXL ile görsel ya da video üretimi. FP8 checkpoint'leri FP8 Tensor Cores üzerinde çalışır. Model 48–80 GB gerektirdiğinde, uzun bağlamlar veya büyük batch'ler önbelleği doldurduğunda ya da çözümleme hızı bant genişliğiyle sınırlandığında A100 80GB kiralayın.

**İnce ayar için** A100 80GB daha güvenli varsayılan. 70B bir modelde QLoRA tek karta sığar ve 600 GB/s'lik NVLink çoklu GPU çalıştırmalarına yardımcı olur. 7B–8B modellerde LoRA ve FLUX LoRA'ları iki karta da sığar.

Daha fazlası: [LLM çıkarımı için en iyi GPU](https://gpuwithcrypto.com/tr/best-gpu-for/llm-inference/ "LLM çıkarımı için en iyi GPU hangisi?"), [ComfyUI ve Flux için en iyi GPU](https://gpuwithcrypto.com/tr/best-gpu-for/comfyui-flux/ "ComfyUI, Stable Diffusion ve Flux için en iyi bulut GPU hangisi?"), [Llama 70B ince ayarı için en iyi GPU](https://gpuwithcrypto.com/tr/best-gpu-for/fine-tuning-llama-70b/ "Llama 70B'yi fine-tune etmek için en iyi GPU hangisi (LoRA, QLoRA, full)?").

## L40S ve A100 hakkında sorular

### Çıkarım için L40S, A100'den daha mı iyi?

48 GB'a sığan modeller ile FP8 veya görsel üretimi için evet: yoğun BF16 tepe değerinde 1,16 kat ve FP8 Tensor Cores'a sahip. Daha büyük modeller veya bant genişliğiyle sınırlı çözümleme için A100 80GB, 80 GB ve 2,36 kat bant genişliğiyle (SXM) öne geçiyor. Bunlar NVIDIA tepe değerleri, benchmark değil.

### L40S ince ayar için iyi mi?

7B–8B modellerde LoRA ve FLUX LoRA'ları için evet: 48 GB'a sığarlar. 70B bir modelde QLoRA bizim kuralımıza göre yaklaşık 52,5 GB gerektirir; tek bir L40S'te sınırda kalır. L40S'te NVLink olmadığı için çoklu GPU ince ayarı PCIe üzerinden çalışır.

### L40S'in saatlik maliyeti A100 ile karşılaştırınca ne kadar?

29 Ekim 2026'da bulduğumuz en düşük self-servis on-demand fiyatlar L40S için $0,97 ve A100 80GB için $1,09; medyanlar ise $1,67 ve $2,23. GPUwithCrypto ise $0.82/saat ve $0.92/saat alıyor.

### L40S NVLink destekliyor mu?

Hayır. NVIDIA'nın L40S sayfası 'NVLink Support: No' diyor; GPU'lar PCIe Gen4 x16 üzerinden çift yönlü 64 GB/s ile konuşur. A100 80GB'de NVLink 600 GB/s'dir.

### L40S veya A100'ü kripto ile kiralayabilir miyim?

Evet. GPUwithCrypto ikisini de BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR karşılığında, kimlik ve kart olmadan kiralıyor. 29 Ekim 2026'da on-demand L40S fiyatı olan 11 sağlayıcıdan 5'i kripto kabul ediyor: Massed Compute, RunPod (önce KYC), Paperspace/DigitalOcean, Vultr ve Spheron.

**L40S veya A100'ü kripto ile kiralayın** L40S $0.82/saat · A100 80GB $0.92/saat · dakika başına faturalandırılır · KYC yok. [L40S kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/l40s/ "L40S saatlik ne kadar?") · [A100 kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/a100/ "Bir A100 saatte ne kadar eder?")

## Kaynaklar

1. [NVIDIA L40S GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/l40s/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [NVIDIA A100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/a100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA A100 veri sayfası](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/Data-Center/a100/pdf/nvidia-a100-datasheet-nvidia-us-2188504-web.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
5. [QLoRA: Efficient Finetuning of Quantized LLMs](https://arxiv.org/abs/2305.14314) — arXiv (read 2026-10-29)
6. [LoRA: Low-Rank Adaptation of Large Language Models](https://arxiv.org/abs/2106.09685) — arXiv (read 2026-10-29)
7. [FLUX.1 [dev] model kartı](https://huggingface.co/black-forest-labs/FLUX.1-dev) — Black Forest Labs / Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [Massed Compute fiyatlandırması](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
9. [Thunder Compute fiyatlandırması](https://www.thundercompute.com/pricing) — Thunder Compute (read 2026-10-29)
10. [Vast.ai herkese açık GPU fiyat akışı](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto, bulut GPU'ları (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 ve RTX 5090) dakikasına göre, KYC olmadan kripto ile ödeme alarak kiralar; her GPU, 29 Ekim 2026 tarihinde okunan adı belirtilmiş bir on-demand referans fiyatın en az %15 altında fiyatlandırılır.
