# AI için RTX 5090 vs H100: ucuz kart ne zaman yeterli?

> RTX 5090 vs H100: 32 GB vs 80 GB, 4,7 kat daha az yoğun hesaplama, saat başına yaklaşık 5 kat daha ucuz. Ucuz kartın yeterli olduğu durumlar ve model sığdırma.

- URL: https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/rtx-5090-vs-h100/
- Son güncelleme: 2026-10-29
- Yayıncı: GPUwithCrypto (https://gpuwithcrypto.com)

GeForce RTX 5090, 32 GB'lık bir tüketici kartı; H100 ise 80 GB'lık bir veri merkezi GPU'su. H100'ün tepe matematik gücü çok daha fazla ama saat başına yaklaşık beş kat daha pahalı. 32 GB'a sığan modeller için ucuz kart çoğu zaman iş başına maliyette kazanır.

**Kısa yanıt — AI için RTX 5090 vs H100: ucuz kart ne zaman yeterli?**

**AI için RTX 5090 vs H100:** modeliniz, bağlamınız ve batch'iniz 32 GB'a sığdığında ucuz kart yeterli: 7B–8B LLM çıkarımı ve LoRA, SDXL ve FLUX görsel üretimi. 70B modeller, NVLink eğitimi veya 32 GB'ı aşan her şey için H100 kiralayın. 29 Ekim 2026 itibarıyla bulduğumuz en düşük on-demand fiyatlarda H100 saat başına 5,5 kat daha pahalıydı. **GPUwithCrypto** RTX 5090'ı $0.42/saat karşılığında, kripto ile ödeme alarak, KYC olmadan kiralıyor.

## RTX 5090 ve H100 özellikleri nasıl karşılaştırılıyor?

29 Ekim 2026'da okunan resmi NVIDIA değerleri. Tensor değerleri **yoğun** tepe TFLOPS'tur. GeForce kartlarında iki Tensor oranı vardır; tablo FP32 accumulate oranını kullanır, bu da karışık hassasiyetli eğitim ve FP8 çıkarım çekirdeklerinin kullandığı orandır. Tepe değerler benchmark değildir.

| Özellik | GeForce RTX 5090 | H100 SXM | H100 PCIe |
| --- | --- | --- | --- |
| Mimari | Blackwell | Hopper | Hopper |
| Bellek | 32 GB GDDR7 | 80 GB HBM3 | 80 GB HBM2e |
| Bellek bant genişliği | 1.792 GB/s | 3.350 GB/s | 2.000 GB/s |
| FP16 / BF16 Tensor, dense | 209,5 TFLOPS | 989,5 TFLOPS (d) | — |
| FP8 Tensor, dense | 419 TFLOPS | 1.979 TFLOPS (d) | — |
| FP4 Tensor, yoğun | 1.676 TFLOPS | — | — |
| NVLink | NVIDIA tarafından listelenmemiş | 900 GB/s | 600 GB/s (köprü) |
| PCIe | Gen5 | Gen5 | Gen5 |
| Maksimum güç | 575 W (toplam grafik gücü) | 700 W | 350 W |
| Çıkış | 2025 | 2022 | 2022 |

(d) = NVIDIA, H100 Tensor değerlerini yalnızca seyreklikle yayımlıyor; yoğun = ÷ 2. FP16 accumulate ile RTX 5090 ikiye katlanır (FP16 419, FP8 838 TFLOPS yoğun). NVIDIA'nın 5090 için verdiği '3.352 AI TOPS' seyrek FP4'tür. Mevcut hiçbir resmi sayfa H100 PCIe Tensor değerlerini yoğun veya seyrek olarak vermiyor.

## H100, RTX 5090'dan ne kadar daha hızlı?

Tepe değerde H100 SXM, bir RTX 5090'ın yoğun BF16 ve FP8 matematiğinin 4,72 katını yapar (989,5 vs 209,5 ve 1.979 vs 419 TFLOPS). Bellek bant genişliği 1,87 kat (3.350 vs 1.792 GB/s) ve belleği 2,5 kat daha fazladır. Bunlar NVIDIA'nın tepe değerleri, benchmark değil.

RTX 5090'ın tek avantajı Hopper'da olmayan FP4 Tensor Cores'tur (1.676 TFLOPS yoğun). Bunlar yalnızca FP4'e nicemlenmiş modellerde işe yarar.

Fiyat farkı matematik farkından büyük. Bulduğumuz en düşük on-demand fiyatlarda H100 saat başına 5,46 kat daha pahalıydı ($2,73 ÷ $0,50); medyanda 4,95 kat ($4,16 ÷ $0,84). Dolar başına RTX 5090, en düşük fiyatlarda %16 daha fazla tepe BF16 matematiği verir (saat başına $ başına 419 vs 362 TFLOPS), medyanda ise %5 daha fazla.

## Hangi modeller 32 GB'a sığar, hangileri H100 gerektirir?

Çıkarım için pratik kural: **bellek ≈ parametre (milyar) × parametre başına bayt × 1,2**, BF16 için 2 bayt, FP8 için 1 ve 4-bit için 0,5 (EleutherAI). Uzun bağlamlar KV önbelleği ekler: BF16'da Llama 3.1 8B için token başına 128 KiB. Formül: [VRAM rehberi](https://gpuwithcrypto.com/tr/how-much-vram-do-i-need/ "Bir LLM'i çalıştırmak veya fine-tune etmek için ne kadar VRAM gerekli?").

| Model ve görev | Gereken bellek | RTX 5090 32GB | H100 80GB |
| --- | --- | --- | --- |
| SDXL 1.0 base, FP16 | 7 GB ağırlıklar | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], FP8 | 12 GB ağırlık | 1 GPU | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], BF16 | 24 GB ağırlık + metin kodlayıcıları | 1 GPU, kodlayıcılar CPU'ya aktarılır | 1 GPU |
| FLUX.1 [dev], LoRA fine-tune | 28.8 GB | 1 GPU, sıkı | 1 GPU |
| Mistral 7B, BF16 | 17.5 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, LoRA fine-tune | 19.2 GB | 1 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 8B, BF16 + bir adet 128K token bağlam | 16 + 17.2 = 33.2 GB | Yalnızca FP8 KV önbelleğiyle (≈ 24.6 GB) | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, 4-bit | 42 GB | 2 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, QLoRA ile ince ayar | 52.5 GB | 2 GPU | 1 GPU |
| Llama 3.1 70B, FP8 | 84 GB | 3 GPU | 2 GPU |

Naif uyum = tahmini barındıran toplam belleğe sahip kart sayısı; çoklu GPU ek yükünü ve sürücünün ayırdığı belleği hesaba katmaz. FLUX.1 boru hatları ayrıca T5-XXL, CLIP-L ve bir VAE yükler (12B sayısına dahil değildir); bunlar adımlar arasında CPU'ya aktarılabilir. FP8 KV önbelleği, önbellek boyutunu yarıya indirir. LoRA planlaması = parametre başına 2 bayt × 1.2; QLoRA ≈ milyar parametre başına 0.75 GB.

## RTX 5090 ve H100 saat başına ne kadar tutar?

GPU-saat başına, USD. 'En düşük' ve 'medyan', GPUwithCrypto'nin 29 Ekim 2026 tarihli fiyat kontrolünden alınan self-servis on-demand liste fiyatlarıdır; spot ve pazaryeri fiyatları hariç tutulmuştur. Vast.ai bir pazaryeridir, ayrı gösterilir. Tüm GPU'lar: [fiyatlandırma](https://gpuwithcrypto.com/tr/pricing/ "GPUwithCrypto üzerinde bir bulut GPU saati ne kadar?").

| GPU | GPUwithCrypto | Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | Medyan talep üzerine | Kontrol edilen sağlayıcılar | Vast.ai en düşük teklif |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| [RTX 5090 32GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/rtx-5090/ "Bulutta bir RTX 5090 kiralamak ne kadar?") | **$0.42/saat** | 0,50 $ (Salad, High Priority) | $0.84 | 3 | $0.39 |
| [H100 80GB](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/h100/ "Bir H100'ü saatlik olarak kiralamak ne kadar tutar?") | **$2.32/saat** | $2.73 (Massed Compute) | $4.16 | 16 | $1.73 (H100 SXM) |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Salad, kendi fiyat değişikliği bildirimine göre, RTX 5090 High Priority fiyatını 1 Kasım 2026'da 0,60 $'a çıkarıyor. Üç RTX 5090 sağlayıcısı Salad, Spheron (0,84 $) ve RunPod (1,19 $). Vast.ai rakamları: Vast.ai'in herkese açık fiyat akışı, 29 Ekim 2026'da kiralanabilir en ucuz teklif.

## Her birinde saat başına bir GB VRAM ne kadar?

GPUwithCrypto'in 29 Ekim 2026 tarihli fiyat kontrolüne göre, bir GB RTX 5090 belleği saat başına bir GB H100 belleğinden %54 daha az tutuyor. Saatlik fiyat ÷ GB olarak hesaplandı:

- **RTX 5090:** en düşük on-demand fiyatta GB-saat başına 1,56 sent (0,50 $ ÷ 32), medyanda 2,63 sent (0,84 $ ÷ 32).
- **H100:** en düşük fiyatta GB-saat başına 3,41 sent (2,73 $ ÷ 80), medyanda 5,20 sent (4,16 $ ÷ 80).

Medyanda RTX 5090, GB başına yaklaşık yarısı kadar tutuyor. GPUwithCrypto'de aynı bölme $0.013 ve $0.029 verir; her GPU, adı geçen on-demand referansının en az %15 altında fiyatlanır. Püf noktası: tek bir 5090'da 32'nin üzerinde GB satın alamazsınız.

## Bir iş RTX 5090'da mı yoksa H100'de mi daha pahalıya gelir?

32 GB'a sığan bir iş için, H100 tam tepe avantajına ulaşsa bile RTX 5090 daha az tutar. H100 tepede 4,72 kat daha hızlı ama saat başına en düşük fiyatlarda 5,46 kat, medyanda 4,95 kat daha pahalı. İki fiyatımızın her biri adı geçen referanslarının ($0.50 ve $2.73) en az %15 altında, dolayısıyla GPUwithCrypto'deki oran yaklaşık aynı.

**Örnek hesap (varsayım, benchmark değil):** bir FLUX LoRA çalışması veya görüntü partisi tek bir RTX 5090'da 10 saat sürer. H100 SXM'de tam 4,72× matematik oranıyla 2,1 saat, 1,87× bant genişliği oranıyla 5,3 saat sürer.

### Aynı işin maliyeti (10 RTX 5090-saat varsayıldı)

| Fiyat temeli | RTX 5090, 10 saat | H100, 2,1 saat (4,72× daha hızlı) | H100, 5,3 saat (1,87× daha hızlı) |
| --- | --- | --- | --- |
| GPUwithCrypto | $4,20 | $4.87 | $12.30 |
| Başka yerlerdeki en düşük talep üzerine | $5.00 | $5.73 | $14.47 |
| Medyan talep üzerine | $8.40 | $8.74 | $22.05 |

*Fiyatlar 29 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi.*

Saatler bir varsayımdır; hız oranları NVIDIA tepe değerleridir (H100 SXM). 1 Kasım 2026'dan itibaren Salad'ın 0,60 $ RTX 5090 fiyatı, en düşük fiyat oranını 4,55'e düşürerek 4,72 tepe oranının altına iner.

## H100'e ne zaman ihtiyacım olur?

Ucuz kartın belleği ya da GPU'lar arası bağlantısı yetmediğinde H100 kiralayın:

- **Tek GPU'da 32 GB üzeri modeller:** Llama 3.1 70B 4-bit (42 GB), 70B üzerinde QLoRA (52,5 GB), BF16 önbellekle uzun bağlamlı 8B modeller.
- **Çoklu GPU eğitimi:** H100 SXM NVLink 900 GB/s'de çalışır. NVIDIA'nın RTX 5090 sayfası NVLink'ten söz etmiyor, dolayısıyla çoklu GPU işlerini PCIe Gen5 üzerinden planlayın.
- **Büyük parti sunum veya teslim tarihli eğitim:** yoğun tepe matematiğin 4,72 katı.

ComfyUI, SDXL, FLUX, 32 GB'a sığan video modelleri, 7B–8B sohbet modelleri ve LoRA çalışmaları için RTX 5090 kiralayın. [ComfyUI ve Flux için en iyi GPU](https://gpuwithcrypto.com/tr/best-gpu-for/comfyui-flux/ "ComfyUI, Stable Diffusion ve Flux için en iyi bulut GPU hangisi?") yazısına bakın. H100'den daha düşük fiyata 80 GB için [H100 vs A100](https://gpuwithcrypto.com/tr/compare/h100-vs-a100/ "H100 vs A100: hangisini kiralamalıyım?") yazısını okuyun.

## RTX 5090 ve H100 hakkında sorular

### RTX 5090 yapay zeka için iyi mi?

Evet, 32 GB'a sığan işler için: 7B–8B LLM çıkarımı ve LoRA, SDXL ve FLUX görüntü üretimi. 209,5 yoğun BF16 TFLOPS, 419 yoğun FP8 TFLOPS ve FP4 Tensor Cores'a sahip; 29 Ekim 2026'da saatlik fiyatı H100'ün yaklaşık beşte biri.

### Bir RTX 5090, Llama 3.1 70B çalıştırabilir mi?

Tek kartta çalıştıramaz. 4-bit'te yaklaşık 42 GB gerektirir, yani iki RTX 5090; FP8'de yaklaşık 84 GB, yani üç. Tek bir H100 80GB, 4-bit sürümü çalıştırır.

### RTX 5090, H100'den daha hızlı mı?

Hayır. NVIDIA'nın tepe değerleri H100 SXM'e yoğun BF16 ve FP8 matematiğinde 4,72 kat, bant genişliğinde 1,87 kat veriyor. 5090'da H100'de bulunmayan FP4 Tensor Cores var ve saat başına çok daha az tutuyor.

### RTX 5090'ı saat başına kiralamak ne kadar tutar?

29 Ekim 2026'da bulduğumuz en düşük self-serve on-demand fiyat 0,50 $ (Salad, 1 Kasım'da 0,60 $'a çıkıyor) ve 3 sağlayıcının medyanı 0,84 $ idi. Vast.ai'in herkese açık fiyat akışı en düşük pazaryeri teklifini 0,39 $ olarak gösterdi. GPUwithCrypto $0.42/saat alıyor.

### RTX 5090'ı kripto ile kiralayabilir miyim?

Evet. GPUwithCrypto, KYC olmadan ve kart olmadan BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC karşılığında kiralıyor. On-demand RTX 5090 fiyatı olan diğer üç sağlayıcı da kripto kabul ediyor: Salad, Spheron ve ilk kripto ödemesinden önce KYC isteyen RunPod.

**RTX 5090 veya H100'ü kripto ile kiralayın** RTX 5090 $0.42/saat · H100 $2.32/saat · dakika başına faturalandırılır · KYC yok. [RTX 5090 kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/rtx-5090/ "Bulutta bir RTX 5090 kiralamak ne kadar?") · [H100 kirala](https://gpuwithcrypto.com/tr/gpu-prices/h100/ "Bir H100'ü saatlik olarak kiralamak ne kadar tutar?")

## Kaynaklar

1. [NVIDIA GeForce RTX 5090](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5090/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
2. [NVIDIA RTX Blackwell GPU mimarisi whitepaper'ı](https://images.nvidia.com/aem-dam/Solutions/geforce/blackwell/nvidia-rtx-blackwell-gpu-architecture.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
3. [NVIDIA H100 Tensor Core GPU](https://www.nvidia.com/en-us/data-center/h100/) — NVIDIA (read 2026-10-29)
4. [NVIDIA H100 PCIe ürün özeti (PB-11133-001)](https://www.nvidia.com/content/dam/en-zz/Solutions/gtcs22/data-center/h100/PB-11133-001_v01.pdf) — NVIDIA (read 2026-10-29)
5. [Transformer Math 101](https://blog.eleuther.ai/transformer-math/) — EleutherAI (read 2026-10-29)
6. [The Llama 3 Herd of Models (Tablo 3)](https://arxiv.org/abs/2407.21783) — arXiv (read 2026-10-29)
7. [FLUX.1 [dev] model kartı](https://huggingface.co/black-forest-labs/FLUX.1-dev) — Black Forest Labs / Hugging Face (read 2026-10-29)
8. [SDXL 1.0 duyurusu](https://stability.ai/news-updates/stable-diffusion-sdxl-1-announcement) — Stability AI (read 2026-10-29)
9. [SaladCloud fiyat değişiklikleri, Kasım 2026](https://blog.salad.com/saladcloud-price-changes-november-2026) — Salad (read 2026-10-29)
10. [Massed Compute fiyatlandırması](https://vm.massedcompute.com/pricing) — Massed Compute (read 2026-10-29)
11. [Vast.ai herkese açık GPU fiyat akışı](https://storage.googleapis.com/vast-public-gpu-pricing/gpu-pricing-public.json) — Vast.ai (read 2026-10-29)

---

GPUwithCrypto: GPUwithCrypto, bulut GPU'ları (NVIDIA H100, H200, B200, A100, L40S, RTX 4090 ve RTX 5090) dakikasına göre, KYC olmadan kripto ile ödeme alarak kiralar; her GPU, 29 Ekim 2026 tarihinde okunan adı belirtilmiş bir on-demand referans fiyatın en az %15 altında fiyatlandırılır.
