Kort antwoord
Hoeveel VRAM heb ik nodig om een LLM te draaien of fine-tunen?
De VRAM die je nodig hebt is het aantal parameters van het model × bytes per parameter, plus ongeveer 20% voor de KV-cache en activaties: 2,4 GB per miljard parameters in FP16/BF16, 1,2 GB in FP8, 0,6 GB in 4-bit. Een 70B-model heeft ongeveer 168 GB, 84 GB of 42 GB nodig. Sinds 29 oktober 2026 huur je bij GPUwithCrypto de GPUs die passen, van een RTX 4090 voor $0,28/uur tot een H200 voor $3,07/uur, betaald met crypto.
Wat is de formule?
| Weights | Parameters (miljarden) × bytes per parameter = GB |
|---|---|
| Bytes per parameter | FP16 / BF16 = 2 · FP8 / INT8 = 1 · 4-bit = 0,5 |
| Een model draaien | Gewichten × 1,2. EleutherAI houdt het extra geheugen voor inferentie op maximaal 20% van de gewichten |
| Lange context | Tel de KV-cache erbij op: 2 × lagen × KV-heads × head-afmeting × bytes per waarde × tokens |
| Volledige fine-tuning | 16 tot 18 bytes per parameter (gewichten, gradiënten, AdamW-states), activaties extra |
| LoRA | 2 bytes per parameter voor de bevroren BF16-basis, × 1,2 om te plannen |
| QLoRA | Ongeveer 0,75 GB per miljard parameters (4-bit-basis plus adapters) |
Hoe bereken ik de VRAM die een model nodig heeft?
Vermenigvuldig het aantal parameters met het aantal bytes per parameter en tel er 20% bij op. Rekenvoorbeeld, Llama 3.1 70B in FP8: 70 miljard × 1 byte = 70 GB aan gewichten, en 70 × 1,2 = 84 GB. Dat is meer dan één 80 GB H100 en minder dan één 141 GB H200, dus de kleinste fit is één H200. Welke GPU welk model het snelst draait voor het geld: beste GPU voor LLM-inferentie.
Die 20% dekt de KV-cache en activaties bij een bescheiden contextlengte en batchgrootte. De regel en de bytes per parameter komen uit Transformer Math 101 van EleutherAI. Het is een vuistregel voor dimensionering, geen garantie: lange prompts, veel parallelle gebruikers en framework-overhead gaan eroverheen. Een totaal binnen 5% van de VRAM van een kaart, zoals Qwen2.5 32B in BF16 (78 GB) op een 80 GB-kaart, draait alleen met korte prompts; neem voor lange prompts de maat groter.
Hoeveel VRAM heeft elk model nodig, en welke GPU past?
Elke cel: gewichten × 1,2 → de kleinste fit op onze GPUs → de prijs per uur. Kleinste fit = het minste aantal GPUs (1, 2, 4 of 8) waarvan de gecombineerde VRAM het totaal bevat, en daarvan de goedkoopste tegen onze prijzen van 29 oktober 2026. Aantallen parameters uit de officiële model cards.
| Model (parameters) | FP16 / BF16 | FP8 / INT8 | 4-bit |
|---|---|---|---|
| Mistral 7B (7,3B) | 17,5 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur | 8,8 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur | 4,4 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur |
| Llama 3.1 8B (8B) | 19,2 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur | 9,6 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur | 4,8 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur |
| Qwen2.5 32B (32,5B) | 78,0 GB → 1× A100 80GB · $0,92/uur | 39,0 GB → 1× L40S · $0,82/uur | 19,5 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur |
| Llama 3.1 70B (70B) | 168 GB → 1× B200 · $4,61/uur | 84 GB → 1× H200 · $3,07/uur | 42 GB → 1× L40S · $0,82/uur |
| Qwen2.5 72B (72,7B) | 174,5 GB → 1× B200 · $4,61/uur | 87,2 GB → 1× H200 · $3,07/uur | 43,6 GB → 1× L40S · $0,82/uur |
| Llama 3.1 405B (405B) | 972 GB → 8× H200 · $24.56/uur | 486 GB → 4× H200 · $12.28/uur | 243 GB → 2× H200 · $6.14/uur |
Prijzen gecontroleerd op
Rekensom: 70B in BF16 = 70 × 2 = 140 GB, × 1,2 = 168 GB. De A100 heeft geen FP8 Tensor Cores, dus FP8-cellen wijzen naar Ada-, Hopper- of Blackwell-GPU's. GPU-groottes: RTX 4090 24 GB, RTX 5090 32 GB, L40S 48 GB, A100 en H100 80 GB, H200 141 GB, B200 180 GB.
Hoeveel VRAM hebben modellen nodig die al gequantiseerd zijn uitgebracht?
Sommige modellen worden in hun eigen compacte formaat geleverd, dus worden de weights op Hugging Face gemeten in plaats van berekend. Mixture-of-experts (MoE)-modellen activeren een paar experts per token: dat verlaagt de rekenkracht, niet het geheugen, want elke expert moet in VRAM staan.
| Model | Totale / actieve parameters | Weights zoals gepubliceerd | × 1.2 | Kleinste fit | GPUwithCrypto per uur |
|---|---|---|---|---|---|
| gpt-oss-120b | 117B / 5.1B | 65,3 GB (MXFP4 MoE-weights) | 78.3 GB | 1× H100 80GB (de kaart: "a single 80GB GPU") | $2.32/uur |
| DeepSeek-V3 / R1 | 671B / 37B | 671 GB (FP8) | 805 GB | 8× H200 (1.128 GB) | $24.56/uur |
| DeepSeek V4 Flash | 284B / 13B | 159,6 GB (FP4-experts + FP8) | 191.5 GB | 2× H200 (282 GB) | $6.14/uur |
| DeepSeek V4 Pro | 1.6T / 49B | 864,7 GB (FP4-experts + FP8) | 1,037.6 GB | 8× H200 (1.128 GB) | $24.56/uur |
Prijzen gecontroleerd op
V4-weights = totale grootte van de safetensors-bestanden in elke deepseek-ai-repository, gelezen op 29 oktober 2026. Serving engines documenteren grotere layouts voor V4 Flash (4× H200 in de cookbook van SGLang): zie de DeepSeek V4-gids.
Hoeveel VRAM voegt een lange context toe?
Een lange context voegt de KV-cache toe: twee vectoren (key en value) per laag, per KV-head, per token. Voor Llama 3.1 70B (80 lagen, 8 KV-heads van 128 waarden, volgens de Llama 3-paper) in BF16: 2 × 80 × 8 × 128 × 2 bytes = 327.680 bytes per token. Eén gesprek van 128K tokens (131.072 tokens) vereist dus 42,9 GB.
Tel dat op bij de FP8-weights: 70 + 42,9 = 112,9 GB, nog steeds één H200. Vier zulke gesprekken tegelijk vereisen 70 + 4 × 42,9 = 241,6 GB, dus twee H200's. Een FP8 KV-cache halveert de cache-cijfers. DeepSeek-modellen comprimeren hun attention-cache, dus deze formule geldt niet voor hen.
Wat is de KV-cache per gesprek (BF16)?
| Model | Per token | 8K tokens | 32K tokens | 128K tokens |
|---|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B | 128 KiB | 1.1 GB | 4.3 GB | 17.2 GB |
| Llama 3.1 70B | 320 KiB | 2.7 GB | 10.7 GB | 42.9 GB |
| Qwen2.5 72B | 320 KiB | 2.7 GB | 10.7 GB | 42.9 GB |
| Llama 3.1 405B | 504 KiB | 4.2 GB | 16.9 GB | 67.6 GB |
Hoeveel VRAM heb ik nodig om een LLM te fine-tunen?
Volledig fine-tunen vereist 16 tot 18 bytes per parameter vóór activaties. EleutherAI rekent 2 bytes voor weights, 12 voor optimizer-state (met de FP32-kopie) en 2 voor gradients; Hugging Face rekent 6 + 8 + 4 = 18. LoRA bevriest het basismodel, dus het vereist ongeveer 2 bytes per parameter voor een BF16-basis; de LoRA-paper meldt een 3× kleinere GPU-geheugenvoetafdruk dan volledig fine-tunen. Onze planningsmarge van × 1,2 op LoRA is onze eigen conventie. QLoRA laadt de basis in 4-bit: de auteurs fine-tuneden een 65B-model op één 48 GB-GPU, 48 ÷ 65 = 0,74 GB per miljard parameters, afgerond naar 0,75. Elke methode toegepast op een 70B-model: beste GPU om Llama 70B te fine-tunen.
Welke GPU past bij elke fine-tuningmethode?
Geheugen volgens de bovenstaande regels → kleinste passende optie op onze GPU's → prijs per uur (29 oktober 2026). Activaties komen daar bovenop; gradient checkpointing vermindert ze.
| Model | Volledig fine-tunen (16–18 B/param) | LoRA (BF16-basis × 1,2) | QLoRA (0,75 GB per B) |
|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B | 128–144 GB → 1× B200 · $4,61/uur | 19,2 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur | 6 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur |
| Qwen2.5 32B | 520–585 GB → 4× B200 · $18.44/uur | 78 GB → 1× A100 80GB · $0,92/uur | 24,4 GB → 1× RTX 5090 · $0,42/uur |
| Llama 3.1 70B | 1.120–1.260 GB → 8× B200 · $36.88/uur | 168 GB → 1× B200 · $4,61/uur | 52,5 GB → 1× A100 80GB · $0,92/uur |
| Llama 3.1 405B | 6.480–7.290 GB → meer dan één 8-GPU-host | 972 GB → 8× H200 · $24.56/uur | 304 GB → 2× B200 · $9.22/uur |
| FLUX.1 [dev] (12B) | 192–216 GB → 2× H200 · $6.14/uur | 28,8 GB → 1× RTX 5090 · $0,42/uur | 9 GB → 1× RTX 4090 · $0,28/uur |
Prijzen gecontroleerd op
Waarom springen GPU-aantallen van 2 naar 4 naar 8?
Tensor parallelism verdeelt de attention heads van elke laag gelijkmatig over de GPU's. vLLM start niet als het aantal heads niet deelbaar is door het aantal GPU's. Llama 3.1 70B heeft 64 attention heads, dus 2, 4 of 8 GPU's werken en 3 niet. Drie 80 GB H100's (240 GB) bevatten op papier een model van 168 GB, maar dat is geen bruikbare indeling; vier wel. Instances hebben 1 tot 8 GPU's, afhankelijk van de host. Voordat je start toont het dashboard het land, het aantal GPU's, de form factor (SXM of PCIe) en de interconnect van elke host.
Hoeveel kost de juiste GPU per uur?
Precisie verandert de rekening meer dan welke andere keuze ook. Llama 3.1 70B heeft één B200 nodig in BF16, maar één L40S in 4-bit. Volgens de prijscheck van GPUwithCrypto van 29 oktober 2026 waren de laagste self-serve on-demand prijzen voor die twee GPU's $5.43 en $0.97 per uur: 4-bit verlaagt de kosten per uur met 82%. Bij onze prijzen kost het paar $4,61/uur en $0,82/uur. Controleer de 4-bit output op je eigen prompts voordat je je vastlegt. Elke GPU en elk blok uren staat op de prijspagina.
VRAM-vragen
Hoeveel VRAM heb ik nodig om een 70B-model te draaien?
Ongeveer 168 GB in FP16/BF16, 84 GB in FP8 en 42 GB in 4-bit, met de vuistregel van 20% overhead. Dat is één B200, één H200 of één 48 GB L40S. Een gesprek van 128K tokens voegt 42,9 GB BF16 KV-cache toe bij Llama 3.1 70B.
Hoeveel VRAM heb ik nodig om een 7B-model te fine-tunen?
Volledig fine-tunen van een 7B-model vereist 112 tot 126 GB vóór activations (16 tot 18 bytes per parameter). LoRA vereist ongeveer 16,8 GB (7 × 2 × 1,2) en QLoRA ongeveer 5,3 GB (7 × 0,75), dus beide passen op een 24 GB RTX 4090.
Hoeveel VRAM heb ik nodig om een LoRA te trainen?
Voor een LLM ongeveer 2,4 GB per miljard parameters met een BF16-basis, of 0,75 GB met een 4-bit-basis (QLoRA). Voor FLUX.1 [dev], waarvan de transformer 12B parameters heeft, betekent dat ongeveer 28,8 GB voor LoRA (een RTX 5090) en 9 GB voor QLoRA.
Hoeveel VRAM hebben DeepSeek V4 Flash en V4 Pro nodig?
De gepubliceerde weights nemen 159,6 GB (Flash, 284B parameters) en 864,7 GB (Pro, 1,6T) in beslag op Hugging Face. Met 20% overhead is dat 191,5 GB en 1.037,6 GB: minimaal twee H200's en acht H200's. De DeepSeek V4-gids bevat de commando's.
Kan ik een 70B-model op één RTX 4090 draaien?
Niet volledig in VRAM: zelfs in 4-bit nemen de weights 35 GB in beslag, meer dan de 24 GB. Tools die lagen naar het systeemgeheugen offloaden draaien het wel, maar elke token wacht dan op overdrachten via PCIe. Eén 48 GB L40S bevat het in 4-bit.
Kan ik de GPU met crypto betalen?
Ja. GPUwithCrypto neemt BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC van een US$ 25-opwaardering, zonder ID en zonder kaart. Instances worden per minuut gefactureerd tegen het uurtarief terwijl ze draaien, uit de GPU-uren die je voor die GPU hebt gekocht. Een instance stoppen stopt de kosten direct.
Bronnen (15)
- Transformer Math 101 — EleutherAI (read 2026-10-29)
- Model training anatomy (GPU memory) — Hugging Face (read 2026-10-29)
- LoRA: Low-Rank Adaptation of Large Language Models — arXiv (read 2026-10-29)
- QLoRA: Efficient Finetuning of Quantized LLMs — arXiv (read 2026-10-29)
- The Llama 3 Herd of Models (Table 3) — arXiv (read 2026-10-29)
- Llama 3.1 70B model card — Meta / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Mistral 7B aangekondigd — Mistral AI (read 2026-10-29)
- Model card van Qwen2.5-32B-Instruct — Qwen / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Qwen2.5-72B-Instruct model card — Qwen / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Model card gpt-oss-120b — OpenAI / Hugging Face (read 2026-10-29)
- DeepSeek-V3 model card — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- DeepSeek-V4-Flash model card en bestanden — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- DeepSeek-V4-Pro model card en bestanden — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Attention heads moeten deelbaar zijn door de tensor parallel size (discussie #1041) — vLLM project (read 2026-10-29)
- Specificaties NVIDIA H200 — NVIDIA (read 2026-10-29)