Krótka odpowiedź
Ile VRAM potrzebuję, aby uruchomić lub dostroić LLM?
Potrzebny VRAM to liczba parametrów modelu × bajty na parametr, plus około 20% na KV cache i aktywacje: 2,4 GB na miliard parametrów w FP16/BF16, 1,2 GB w FP8, 0,6 GB w 4-bit. Model 70B potrzebuje około 168 GB, 84 GB lub 42 GB. Na dzień 29 października 2026 GPUwithCrypto wynajmuje pasujące GPU, od RTX 4090 za $0.28/godzina do H200 za $3.07/godzina, z płatnością kryptowalutą.
Jaki jest wzór?
| Wagi | Parametry (miliardy) × bajty na parametr = GB |
|---|---|
| Bajty na parametr | FP16 / BF16 = 2 · FP8 / INT8 = 1 · 4-bit = 0,5 |
| Uruchamianie modelu | Wagi × 1,2. EleutherAI szacuje dodatkową pamięć na inferencję na nie więcej niż 20% wag |
| Długi kontekst | Dodaj KV cache: 2 × warstwy × głowy KV × rozmiar głowy × bajty na wartość × tokeny |
| Pełny fine-tuning | 16 do 18 bajtów na parametr (wagi, gradienty, stany AdamW), aktywacje dodatkowo |
| LoRA | 2 bajty na parametr dla zamrożonej bazy BF16, × 1,2 do planowania |
| QLoRA | Około 0,75 GB na miliard parametrów (baza 4-bit plus adaptery) |
Jak obliczyć VRAM potrzebny modelowi?
Pomnóż liczbę parametrów przez liczbę bajtów przypadających na każdy parametr, a następnie dodaj 20%. Przykład obliczeniowy, Llama 3.1 70B w FP8: 70 miliardów × 1 bajt = 70 GB wag, a 70 × 1,2 = 84 GB. To więcej niż jeden H100 80 GB i mniej niż jeden H200 141 GB, więc najmniejszy pasujący zestaw to jeden H200. Które GPU obsługuje który model najszybciej za pieniądze: najlepsze GPU do inferencji LLM.
20% pokrywa KV cache i aktywacje przy umiarkowanej długości kontekstu i rozmiarze batcha. Reguła i liczba bajtów na parametr pochodzą z Transformer Math 101 EleutherAI. To reguła szacowania rozmiaru, a nie gwarancja: długie prompty, wielu równoległych użytkowników i narzut frameworka ją przekraczają. Suma w granicach 5% VRAM karty, jak Qwen2.5 32B w BF16 (78 GB) na karcie 80 GB, działa tylko z krótkimi promptami; przy długich weź o rozmiar większą.
Ile VRAM potrzebuje każdy model i które GPU pasuje?
Każda komórka: wagi × 1,2 → najmniejszy pasujący zestaw na naszych GPU → jego cena za godzinę. Najmniejszy zestaw = najmniejsza liczba GPU (1, 2, 4 lub 8), których łączny VRAM mieści sumę, a następnie najtańszy z nich według naszych cen z 29 października 2026. Liczby parametrów z oficjalnych kart modeli.
| Model (parametry) | FP16 / BF16 | FP8 / INT8 | 4-bit |
|---|---|---|---|
| Mistral 7B (7,3B) | 17,5 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina | 8,8 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina | 4,4 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina |
| Llama 3.1 8B (8B) | 19,2 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina | 9,6 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina | 4,8 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina |
| Qwen2.5 32B (32,5B) | 78,0 GB → 1× A100 80GB · $0.92/godzina | 39,0 GB → 1× L40S · $0.82/godzina | 19,5 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina |
| Llama 3.1 70B (70B) | 168 GB → 1× B200 · $4.61/godzina | 84 GB → 1× H200 · $3.07/godzina | 42 GB → 1× L40S · $0.82/godzina |
| Qwen2.5 72B (72,7B) | 174,5 GB → 1× B200 · $4.61/godzina | 87,2 GB → 1× H200 · $3.07/godzina | 43,6 GB → 1× L40S · $0.82/godzina |
| Llama 3.1 405B (405B) | 972 GB → 8× H200 · $24.56/godz. | 486 GB → 4× H200 · $12.28/godz. | 243 GB → 2× H200 · $6.14/godz. |
Ceny sprawdzone
Obliczenia: 70B w BF16 = 70 × 2 = 140 GB, × 1,2 = 168 GB. A100 nie ma FP8 Tensor Cores, więc komórki FP8 wskazują na GPU Ada, Hopper lub Blackwell. Rozmiary GPU: RTX 4090 24 GB, RTX 5090 32 GB, L40S 48 GB, A100 i H100 80 GB, H200 141 GB, B200 180 GB.
Ile VRAM potrzebują modele wydane już w formie skwantyzowanej?
Niektóre modele są dostarczane we własnym kompaktowym formacie, więc wagi są mierzone na Hugging Face, a nie obliczane. Modele mixture-of-experts (MoE) aktywują kilku ekspertów na token: to ogranicza obliczenia, nie pamięć, ponieważ każdy ekspert musi mieścić się w VRAM.
| Model | Łączna liczba / aktywne parametry | Wagi zgodnie z publikacją | × 1.2 | Najmniejszy pasujący | GPUwithCrypto na godzinę |
|---|---|---|---|---|---|
| gpt-oss-120b | 117B / 5.1B | 65,3 GB (wagi MoE MXFP4) | 78.3 GB | 1× H100 80GB (karta: "a single 80GB GPU") | $2.32/godzinę |
| DeepSeek-V3 / R1 | 671B / 37B | 671 GB (FP8) | 805 GB | 8× H200 (1 128 GB) | $24.56/godzinę |
| DeepSeek V4 Flash | 284B / 13B | 159,6 GB (eksperci FP4 + FP8) | 191.5 GB | 2× H200 (282 GB) | $6.14/godzinę |
| DeepSeek V4 Pro | 1.6T / 49B | 864,7 GB (eksperci FP4 + FP8) | 1,037.6 GB | 8× H200 (1 128 GB) | $24.56/godzinę |
Ceny sprawdzone
Wagi V4 = łączny rozmiar plików safetensors w każdym repozytorium deepseek-ai, odczytany 29 października 2026. Silniki serwujące dokumentują większe układy dla V4 Flash (4× H200 w cookbooku SGLang): zobacz przewodnik po DeepSeek V4.
Ile VRAM dodaje długi kontekst?
Długi kontekst dodaje KV cache: dwa wektory (klucz i wartość) na warstwę, na KV head, na token. Dla Llama 3.1 70B (80 warstw, 8 KV heads po 128 wartości, zgodnie z artykułem o Llama 3) w BF16: 2 × 80 × 8 × 128 × 2 bajty = 327 680 bajtów na token. Jedna rozmowa na 128K tokenów (131 072 tokeny) wymaga zatem 42,9 GB.
Dodaj to do wag FP8: 70 + 42,9 = 112,9 GB, wciąż jeden H200. Cztery takie rozmowy naraz wymagają 70 + 4 × 42,9 = 241,6 GB, czyli dwóch H200. KV cache w FP8 zmniejsza te wartości o połowę. Modele DeepSeek kompresują swój cache uwagi, więc ten wzór ich nie dotyczy.
Jaki jest KV cache na rozmowę (BF16)?
| Model | Na token | 8K tokenów | 32K tokenów | 128K tokenów |
|---|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B | 128 KiB | 1.1 GB | 4.3 GB | 17.2 GB |
| Llama 3.1 70B | 320 KiB | 2.7 GB | 10.7 GB | 42.9 GB |
| Qwen2.5 72B | 320 KiB | 2.7 GB | 10.7 GB | 42.9 GB |
| Llama 3.1 405B | 504 KiB | 4.2 GB | 16.9 GB | 67.6 GB |
Ile VRAM potrzebuję do fine-tuningu LLM?
Pełny fine-tuning wymaga od 16 do 18 bajtów na parametr, nie licząc aktywacji. EleutherAI liczy 2 bajty na wagi, 12 na stan optymalizatora (z kopią FP32) i 2 na gradienty; Hugging Face liczy 6 + 8 + 4 = 18. LoRA zamraża model bazowy, więc potrzebuje około 2 bajtów na parametr dla bazy w BF16; artykuł o LoRA podaje 3× mniejsze zużycie pamięci GPU niż pełny fine-tuning. Nasz margines planistyczny × 1,2 przy LoRA to nasza własna konwencja. QLoRA ładuje bazę w 4 bitach: jej autorzy dostroili model 65B na jednym GPU 48 GB, 48 ÷ 65 = 0,74 GB na miliard parametrów, zaokrąglone do 0,75. Każda metoda zastosowana do modelu 70B: najlepszy GPU do fine-tuningu Llama 70B.
Który GPU pasuje do każdej metody fine-tuningu?
Pamięć według powyższych reguł → najmniejszy pasujący na naszych GPU → cena za godzinę (29 października 2026). Aktywacje dochodzą dodatkowo; gradient checkpointing je zmniejsza.
| Model | Pełny fine-tuning (16–18 B/param) | LoRA (baza BF16 × 1,2) | QLoRA (0,75 GB na B) |
|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B | 128–144 GB → 1× B200 · $4.61/godzina | 19,2 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina | 6 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina |
| Qwen2.5 32B | 520–585 GB → 4× B200 · $18.44/godzinę | 78 GB → 1× A100 80GB · $0.92/godzina | 24,4 GB → 1× RTX 5090 · $0.42/godzina |
| Llama 3.1 70B | 1 120–1 260 GB → 8× B200 · $36.88/godzinę | 168 GB → 1× B200 · $4.61/godzina | 52,5 GB → 1× A100 80GB · $0.92/godzina |
| Llama 3.1 405B | 6 480–7 290 GB → więcej niż jeden host z 8 GPU | 972 GB → 8× H200 · $24.56/godzinę | 304 GB → 2× B200 · $9.22/godzinę |
| FLUX.1 [dev] (12B) | 192–216 GB → 2× H200 · $6.14/godzinę | 28,8 GB → 1× RTX 5090 · $0.42/godzina | 9 GB → 1× RTX 4090 · $0.28/godzina |
Ceny sprawdzone
Dlaczego liczba GPU skacze z 2 na 4 i 8?
Tensor parallelism dzieli głowy uwagi każdej warstwy równo między GPU. vLLM nie uruchomi się, gdy liczba głów nie jest podzielna przez liczbę GPU. Llama 3.1 70B ma 64 głowy uwagi, więc działają 2, 4 lub 8 GPU, a 3 nie. Trzy H100 po 80 GB (240 GB) mieszczą model 168 GB na papierze, ale to nie jest użyteczny układ; cztery już tak. Instancje mają od 1 do 8 GPU w zależności od hosta. Przed startem dashboard pokazuje kraj każdego hosta, liczbę GPU, form factor (SXM lub PCIe) i interconnect.
Ile kosztuje właściwe GPU za godzinę?
Precyzja zmienia rachunek bardziej niż jakikolwiek inny wybór. Llama 3.1 70B potrzebuje jednego B200 w BF16, ale jednego L40S w 4-bit. Według sprawdzenia cen na GPUwithCrypto z 29 października 2026 najniższe samoobsługowe ceny on-demand dla tych dwóch GPU wynosiły $5.43 i $0.97 za godzinę: 4-bit obniża koszt godzinowy o 82%. W naszych cenach ta para kosztuje $4.61/godzina i $0.82/godzina. Sprawdź wynik 4-bit na własnych promptach, zanim się zdecydujesz. Każde GPU i blok godzin jest na stronie cen.
Pytania o VRAM
Ile VRAM potrzebuję, aby uruchomić model 70B?
Około 168 GB w FP16/BF16, 84 GB w FP8 i 42 GB w 4-bit, przy zasadzie 20% narzutu. To jeden B200, jeden H200 lub jeden 48 GB L40S. Rozmowa na 128K tokenów dodaje 42,9 GB pamięci KV cache w BF16 na Llama 3.1 70B.
Ile VRAM potrzebuję, aby dostroić model 7B?
Pełny fine-tuning modelu 7B wymaga od 112 do 126 GB przed aktywacjami (16 do 18 bajtów na parametr). LoRA potrzebuje około 16,8 GB (7 × 2 × 1,2), a QLoRA około 5,3 GB (7 × 0,75), więc oba mieszczą się na 24 GB RTX 4090.
Ile VRAM potrzebuję, aby wytrenować LoRA?
Dla LLM około 2,4 GB na miliard parametrów z bazą w BF16 lub 0,75 GB z bazą w 4-bit (QLoRA). Dla FLUX.1 [dev], którego transformer ma 12B parametrów, oznacza to około 28,8 GB dla LoRA (RTX 5090) i 9 GB dla QLoRA.
Ile VRAM potrzebują DeepSeek V4 Flash i V4 Pro?
Ich opublikowane wagi zajmują 159,6 GB (Flash, 284B parametrów) i 864,7 GB (Pro, 1,6T) na Hugging Face. Przy 20% narzutu to 191,5 GB i 1 037,6 GB: co najmniej dwa H200 i osiem H200. Przewodnik po DeepSeek V4 zawiera polecenia.
Czy mogę uruchomić model 70B na jednym RTX 4090?
Nie w całości w VRAM: nawet w 4-bit wagi zajmują 35 GB, więcej niż jego 24 GB. Narzędzia, które przenoszą warstwy do pamięci systemowej, uruchamiają go, ale wtedy każdy token czeka na transfery przez PCIe. Jeden 48 GB L40S mieści go w 4-bit.
Czy mogę zapłacić za kartę GPU kryptowalutą?
Tak. GPUwithCrypto przyjmuje BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR z doładowania 1 USD, bez dowodu i bez karty. Instancje są rozliczane za minutę według stawki godzinowej, dopóki działają, z GPU-godzin kupionych dla danego GPU. Zatrzymanie instancji natychmiast wstrzymuje naliczanie opłat.
Źródła (15)
- Transformer Math 101 — EleutherAI (read 2026-10-29)
- Model training anatomy (GPU memory) — Hugging Face (read 2026-10-29)
- LoRA: Low-Rank Adaptation of Large Language Models — arXiv (read 2026-10-29)
- QLoRA: Efficient Finetuning of Quantized LLMs — arXiv (read 2026-10-29)
- The Llama 3 Herd of Models (Tabela 3) — arXiv (read 2026-10-29)
- Karta modelu Llama 3.1 70B — Meta / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Premiera Mistral 7B — Mistral AI (read 2026-10-29)
- Karta modelu Qwen2.5-32B-Instruct — Qwen / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Karta modelu Qwen2.5-72B-Instruct — Qwen / Hugging Face (read 2026-10-29)
- karta modelu gpt-oss-120b — OpenAI / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Karta modelu DeepSeek-V3 — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Karta modelu i pliki DeepSeek-V4-Flash — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Karta modelu i pliki DeepSeek-V4-Pro — DeepSeek / Hugging Face (read 2026-10-29)
- Liczba głów uwagi musi być podzielna przez tensor parallel size (dyskusja #1041) — vLLM project (read 2026-10-29)
- Specyfikacja NVIDIA H200 — NVIDIA (read 2026-10-29)